Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Son 3 Yılın En Uzun Haftalık Kazanç Serisine Yöneldi

OPEC ve ortaklarının üretim azalması anlaşmasına sadık kalması, Libya ve Venezuela’daki arz aksaklıkları petrol fiyatlarındaki ralliyi sürdürürken, 2016 yılından bu yana en uzun haftalık kazanç serisine yöneldi.
Petrol Son 3 Yılın En Uzun Haftalık Kazanç Serisine Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Endüstri uzmanları piyasadaki risklere yönelik endişelerin artmasının, petrol fiyatlarını tahmin etmeyi neredeyse imkansız hale getirdiğini belirtirken, fiyatlar yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.

OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısı anlaşmasına sadık kalması, Libya ve Venezuela’da artan arz aksaklıkları petrol fiyatlarının 2016 yılından bu yana en uzun haftalık kazanç serisine yönelmesini sağladı.

OPEC’in üretim kısıntısına rekor ölçüde uyması, piyasaların önümüzdeki aylarda sıkışacağına dair sinyal veriyor.

Libya’da Khalifa Haftar’a bağlı güçler, sekiz yıldır devam eden iç kargaşaları sonlandırmak amacıyla uluslararası barış konferansının yapılacağı Tripoli’ye yaklaştı. Ekonomik krizin hayatı durdurma noktasına getirdi Venezuela’da da arz aksaklıkları devam ediyor. Bu gelişmelerin ötesinde OPEC’in üretim kısıntılarına devam etmesi fiyatların yukarı yönde seyretmesinde en büyük etken olarak yorumlanıyor.

Ham petrol fiyatları sene başından bu yana, söz konusu gelişmelerin etkisiyle %42’ye yakın yükseldi. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel ekonomiye yönelik tehditlerin canlılığını korumasından dolayı talep tahminlerini düşürebileceğini bildirdi.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 64 doların üzerine çıktı.

Ham petrol fiyatları dün günü %1,6 artışla tamamlayarak, üst üste altı haftayı da kazançla geçirmeye yöneldi. Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 70,83 dolardan kapandı. TSİ 11:50’de Brent tipi petrolün varili 71,40 dolardan, ham petrolün ise 64,20 dolardan işlem görüyor.

HI Investment & Futures Corp. Emtia Analisti Sungchil Will Yun, piyasanın dikkatini Libya, Venezuela ve İran’da süren arz riskleri üzerinde tuttuğunu, bu durumun ise fiyatlarda ralli yarattığını söyledi. Fiyatların daha fazla yükselmesi için piyasanın küresel ekonominin sağlıklı olduğuna kanaat getirmesi gerektiğini ifade eden analist, bu sayede enerji talebine desteğin devam edeceğini ekledi.

Libya Ulusal Petrol Kurumu Başkanı Mustafa Sanallah, doğal gaz ve petrol ihracatının tehdit altında olduğunu bildirdi.

Başkent Trablus’ta yaşanan çatışmalar nedeniyle doğal gaz ve petrol ihracatının ciddi tehdit altında olduğunu belirten Sanallah, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj bir araya gelerek yaşanan olayları değerlendirdi.

Çatışmaların büyüklüğünün ve sonuçlarının ele alındığı toplantıda enerji ihracatının 2011 yılından bu yana en büyük tehdit ile karşı karşıya olduğunu ifade etti. Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri Halife Hafter, 4 Nisan’da Ulusal Mutabakat Hükümeti birlikleriyle çatışmaya girdi. Yaşanan olaylar neticesinde ülkede 58 kişi hayatını kaybetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu