Paylaşım

Petrol Oluşan Baskı ile 30 Doların Altına Geriledi


 

Petrol, artan stok verileri ve İran’a yönelik uygulanan yaptırımların kalkacağı endişesi ile varil başına 30 doların altına indi.

Petrol dün yeni yılda ilk kez artış göstermişti. Ancak görülen artış küçük orandaydı ve petrol 30 dolar seviyelerinde olan seyrini sürdürüyordu. Bugüne gelindiğinde ise vadeli petrol kontratları Londra’da %1.9 oranında düşüş yaşadı. Yaşanılan bu düşüş ile petrol 12 yıllık bir aranın ardından ilk defa 30 doların altına gerilemiş oldu. Hatırlanacağı üzere en son petrol 30 doların altına Nisan 2004 yılında inmişti. Petrolün bu denli düşmesinin altında ise iki neden yatıyor. Bu nedenler, dünyanın beşinci petrol üretici ülkesi konumunda bulunan İran’a yönelik uygulanan yaptırımların kalkabileceği endişesi ve petrol stoklarının piyasada fazlaca bulunması. Yaşanılan bu gelişmeler petrolün tam 12 yıllık aranın ardından 30 dolar seviyelerinin altına gerilemesine neden olmuş durumda.

“Petrol fiyatları üzerindeki baskı önümüzdeki haftada sürecek”

Hong Kong’da Commerzbank AG emtia araştırma müdürü Eugen Weinberg, Petrolün 12 yıllık bir aranın ardından 30 dolar seviyelerinin altına gerilemesi ve OPEC kararları ile ilgili olarak görüş bildirdi. Weinberg, petrolde oluşan arz fazlasının OPEC tarafından bilinçli bir şekilde oluşturulduğunu ve giderilmediğini söyledi. Ayrıca Weinberg, petrolün önümüzdeki günlerde izleyeceği seyir ile ilgili olarak, İran’ın yaptırımlarının kalkacağına ilişkin haberlerin hafta sonu duyulmaya başlanacağını ve böylelikle petrol fiyatları üzerinde oluşan baskının önümüzdeki hafta da süreceğini ifade etti.

Petrol piyasasında durum şöyle seyretmekte;

Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 58 sent düşerek varil başına 29.73 dolar seviyelerine kadar gelişmiş olan Brent petrol kontratı, Seul saati ile 11.51’de 29,96 seviyelerinde işlem gördü.

Nymex piyasasında 9 sent yükselerek ons başına 30.57 dolara kadar tırmanan Batı Teksas Petrolü (WTI), Çarşamba günü ise 4 sent yükseldi ve 30,48 dolar civarlarında kapanış gerçekleştirdi. Toplam işlem hacmi ise 100 günün ortalamasının yaklaşık %78 oranla üzerinde gözüküyor.

Ayrıca Avrupa gösterge petrolü olan Brent petrol, ABD göstergesi WTI’a göre 59 sent iskontolu işlem görmüş durumda. Bu da gösteriyor ki geçen yılın Ocak ayından bu yana en büyük iskonto gerçekleşmiş durumda.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın