Yatırım yapmaya başla!

Petrol Kayıplarını Geri Alıyor

Petrol Kayıplarını Geri Alıyor

Vadeli petrol kontratları, New York piyasasında %3.2 oranında bir yükseliş gerçekleştirmeyi başardı. Oysaki petrol, Çin ekonomisinde yaşanan dalgalanmaların ve olumsuz seyrin baskısı altında kalmış ve bu baskıyla 2003 yılından bu yana en düşük seviyelerine inmişti. Perşembe günü Çin Merkez Bankası (PBOC), yuanın değer kaybına izin vermişti; fakat Cuma günü ise yuanın dolar karşısındaki referans kurunu düşürmeme kararı aldı. Bilindiği üzere OPEC, petrolde arz fazlasının artmış olmasına rağmen üretim kotasını kaldırmıştı. Bu kadar neticesinde geçtiğimiz yılda da petrol fiyatları düşmüş ve böylelikle en büyük iki yıllık düşüşünü gerçekleştirmişti.

Petrol piyasalarında durum şöyle seyretmekte,

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 1,07 dolarlık tırmanış gerçekleştirdi ve varil başına 34,34 dolara kadar çıktı. Bu yükselişin ardından Hong Kong saati ile 10.45’te 33,73 dolara geldi. Kontrat Perşembe günü %2.1 geriledi ve 33.27 dolar seviyelerine geldi. Böylelikle Şubat 2004’ten bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi. Fiyatlar bu hafta yüzde 8.9 oranında düşüş gerçekleştirmiş oldu. Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında ise 97 sent ya da %2.9 oranında yükseldi. Bu tırmanış ile varil başına 34.72 dolara kadar yükseliş gerçekleşti. Kontrat Perşembe günü %1.4 oranında yaşadığı kayıpla birlikte 33.75 dolara kadar indi. Böylelikle Haziran 2004’ten bu yana en düşük kapanışını yapmış oldu. Böylelikle Avrupa göstergesi Brent petrolü ile ABD göstergesi WTI arasındaki fiyat farkı ise 42 sent oldu.

Çin, tüm piyasalarda baskın durumda!

Sydney’de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, Çin borsalarında yaşanan sert düşüşlerin küresel çaplı etkileriyle görüş bildirdi. Spooner, Çin ekonomisinde yaşanan dalgalanmaların tüm piyasalarda baskın konumda olduğunu belirterek; petrolünde bu durumdan etkilendiğini ifade etti. ABD’de stokların yüksek seviyelerde kaldığını söyleyen Snooper, stokların yüksek seviyelerde kalmasının petrol fiyatlarındaki yükselişlerin boyutu ve süresi üzerinde de baskı kurabileceğini ifade etti. Ayrıca Snooper açıklamasının son bölümünde ise Çin ekonomisi ile ilgili olarak volaitilitenin daha da artmasını beklediğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum