Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Irak’ın Üretim Kısıntısını Artırma İhtimaliyle Yükseldi

Irak Petrol Bakanı’nın hafta sonu yaptığı açıklamada üretim kısıntısı miktarının artırılmasının değerlendirileceğini söylemesi, petrol fiyatlarının yükselişe geçmesini sağladı.
Petrol Fiyatları Irak’ın Üretim Kısıntısını Artırma İhtimaliyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları bu hafta (5 Aralık’ta), Viyana’da kritik toplantısını düzenleyecek. Toplantının esas gündem maddesi ise petrolde üretim kısıntısı olacak.

Geçtiğimiz haftalarda bazı sektör temsilcilerinin yaptığı yorumda, en büyük üreticilerin arz kesintisi konusunda isteksiz olabileceği belirtilmişti. Toplantıya sayılı günler kala Irak tarafından gelen açıklama üretim kesintisinin sinyalini verirken, fiyatlarda yüzde 2’ye yakın artış oldu.

Irak Petrol Bakanı Thamir Ghadhban, günlük üretim kısıntısını 1,6 milyon varile çıkarmayı değerlendirebileceklerini söyledi.

Irak Petrol Bakanı Thamir GhadhbanIrak Petrol Bakanı hafta sonu yaptığı açıklamada petrolde üretim kesintisini günlük 400.000 varile çıkarabileceklerini söyledi. Böylelikle mevcut durumda 1.200.000 varil olan üretim kısıntısı miktarının 1.600.000 varile yükseltilmesinin değerlendirileceğini bildirdi.

Söz konusu genişletme rakamına OPEC üyelerinin detaylı çalışmaları neticesinde karar verildiğini belirten Ghadhban, Irak’ın daha önce taahhüt ettiği kısıntılara eksiksiz bir şekilde uyduğunu hatırlattı. Irak Bakanı, bu hafta yapılacak toplantıdan üretim kısıntısına devam etme kararı çıkacağını öngördü.

Irak’tan gelen bu açıklamalar arz-talep dengesinin iyileşeceğine dair beklentilerle, petrol fiyatlarının yükselmesini sağladı.

Petrol FiyatlarıPetrol fiyatları ABD-Çin ticaret gelişmelerinin izlendiği, Hong Kong’daki sokak gösterileri ve ABD Başkanı Donald Trump’ın protestocuları destekleyen yasa tasarısını onaylaması ile OPEC toplantısından çıkacak kararın beklendiği bir ortamda Kasım ayını ortalama %7 yükselişle tamamladı.

Üretim kesintilerinin daha da artırılabileceği ihtimalinin doğmasıyla da bu sabah yükselişe geçti. Şubat vadeli Brent petrolü, %1,5’ e yakın yükselişle 61,37 dolara çıktı. Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise varil başına 56,25 dolara kadar tırmandı. TSİ 11:28’de ham petrolün varili 55,98, Brent petrolün ise 61,18 dolardan işlem görüyor.

Ham Petrol Fiyatları ve Günlük Analizler için Tıklayın

RBC Capital Markets analistleri, Pazar günü hazırladığı notta, OPEC tarafında üyelerde fikir ayrılığı olduğunu belirtti. Piyasanın üretim kısıntısı kararına odaklandığını belirten uzmanlar, “Zira üretim kısıntılarından dolayı meydana gelen fiyat artışları, bazı üyelerdeki sosyal sorunların fiyatlar üzerindeki etkilerini gidermeye yetmiyor.” şeklinde değerlendirmede bulundu. GCM Yatırım analistleri ise bu sabah yaptığı değerlendirmede ham petrolde 56-50 – 57,00 dolar aralığının önemli seviyeler olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu