Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol, Arz Endişeleri ile 4 Yılın En Uzun Haftalık Yükseliş Serisine Yöneldi

Petrol fiyatları, arzın azalacağı yönündeki endişelerle son dört yılın en uzun haftalık yükseliş serisine yöneldi. İşte detaylar;
Petrol, Arz Endişeleri ile 4 Yılın En Uzun Haftalık Yükseliş Serisine Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Arzın daralması yönündeki tahminlerle petrol fiyatları, son dört yılın en uzun haftalık kazanç serisine yönelmiş durumda. Fakat son günlerde petrol kazançları biraz kontrollü seyretmekte. Çünkü yatırımcılar OPEC’in ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını artırmasına vereceği tepkiyi bekliyor.

Art arda sekiz haftayı kazançla bitiren vadeli petrol kontratları New York’ta bu hafta bugüne dek %1.3 yükseliş gösterdi.

Petrol Yüzde 1,3 YükseldiGeçtiğimiz günlerde Beyaz Saray, İran’dan petrol ithalatı için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelere sağladığı muafiyeti bitireceğini açıklamıştı. Bunun üzerine petrol fiyatları Pazartesi ve Salı günleri toplam %3.6 yükseldikten sonra bu kazancın yarısından çoğu geri verildi.

Perşembe günü ise Brent petrolünün müşterilerden gelen kirlilik şikayeti üzerine Rusya’dan Avrupa’ya petrol akışını durdurdu. Bununla birlikte varil başına petrol 75 doların üzerinde seyretti.

OPEC ile ortaklarının üretimi azaltması sebebiyle ve Venezuela ile Libya’daki aksamalar nedeniyle petrol fiyatları bu yıl %43 artış gösterdi.

Petrol Bu Yıl Yüzde 43 YükseldiÖte yandan Washington’un İran’a karşı tutumunu daha fazla sıkılaştırması, arzın azalmasına yol açtı. Suudi Arabistan ile diğer üreticilerin İran’dan kaynaklanacak açığı gidermek amacıyla üretimde ne kadar artış yapacakları henüz belirlenemedi. Fakat Suudi Arabistan’dan bu hafta gelen açıklamada acil adım atmaya gerek duyulmadığının altı çizildi.

“Masa tersine döndü. Sadece altı ay önce, arz fazlasına bakıyorduk, ancak şimdi piyasa arz darlığından endişe duyuyor.” şeklinde konuşan Singapur’daki Oversea-Chinese Banking Corp.’un ekonomisti Howie Lee, şu sözlerini de ekledi: “Eğer Suudi Arabistan üretim açığını yeterince dolduramazsa, fiyatlar yukarıya yönelebilir.”

Haziran ayı vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex’e ait piyasada 38 sentlik düşüş gösterdi ve Singapur saatiyle 11:27’de varil başı 64.83 dolar oldu.

WTI 38 Sent DüştüPerşembe günü kontrat %1 düşüş gösterdi. Bu haftaya bakacak olursak 84 sent yükseldi. WTI, en son 2015’in Mayıs ayında sekiz hafta üst üste böyle bir yükseliş gerçekleştirmişti.

Ham Petrol Fiyatlarını Takip Etmek için Tıklayın!

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Future Europe piyasasında %3’e tekabül eden 21 sentlik bir düşüş yaşadı. Varil başı 74.14 dolar oldu. Perşembe günü kontratın %0.3 aşağıda kapanmadan önce ise 75.60 dolara kadar çıkış yaşadı.

Brent petrolü bu hafta boyunca %3 yükseldi ve art arda beş haftayı da kazançla kapatmaya yöneldi. Global gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’ya oranla 9.30 dolar primli işleme alındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu