Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toparlanmaya Çalışan Petrol için 62 – 72 Dolar Aralığının İdeal Olduğu Düşünülüyor

OPEC’in üretim kesintisine 9 ay daha devam edeceğine karar verdiği anlaşmayla dalgalı seyreden petrol fiyatlarının, 62-72 dolar aralığında çok rahat hareket ettiği ve adil olanın bu seviyeler olduğu bildirildi.
Toparlanmaya Çalışan Petrol için 62 – 72 Dolar Aralığının İdeal Olduğu Düşünülüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dört yılı aşkın bir sürenin en kötü performansını gösteren petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim kısıntısına 9 ay daha devam edilmesine karar vermesinin ardından yükselişe geçti. 176. Olağan Toplantı’da daha önce bu yılın ilk yarısına kadar olan üretim kısıntısı anlaşması uzatıldı.

OPEC+ fiyatları desteklemek için kesintilerin devam etmesini kabul ederken, fiyatlar pozitif tarafta kalmakta güçlük çekiyor. Panmure Gordon Petrol ve Doğal Gaz Araştırma Direktörü Colin Smith ise adil olanın varil başına 62 – 72 dolar aralığı olduğunu düşünüyor.

Petrol fiyatları OPEC ve ortaklarının arz kesintilerini 9 ay daha uzatma kararının ardından dalgalandı.

3 Temmuz Petrol FiyatlarıABD petrol stoklarının geçen hafta 5 milyon varil düşmesi, vadeli petrol kontratlarının hafif yükselmesini sağladı. Öte yandan OPEC’in arz kesintisine devam anlaşması, küresel büyümeye ilişkin endişeleri geri planda bırakırken, fiyatlar her iki yönlü de dalgalanma gösterdi.

176. Olağan Toplantı’da kesintinin 2020 yılına sarkması kararlaştırılırken, arz bolluğunu belirleyebilmek için hangi stok ölçümünün kullanılacağı yönünde bir anlaşmaya varılmadı. Batı Teksas petrolü (WTI) varil başına 56,77 dolara, Eylül vadeli Brent petrolü ise 63,04 dolara kadar yükseldi. TSİ 12:04 itibarıyla ham petrol varil başına 56,37, Brent petrol ise 62,48 dolardan işlem görüyor.

Panmure Gordon Petrol ve Doğal Gaz Araştırma Direktörü Colin Smith, petrolün 62 – 72 dolar aralığında çok rahat hareket ettiğini belirtti.

Colin Smith Petrol YorumuSene başından bu yana fiyatlarda çok fazla hareketlenme olduğunu söyleyen Smith, fiyatların dengeye kavuşması için OPEC’in 2020 yılının ilk çeyreğine kadar arz kesintisine devam etme kararı aldığını söyledi. Fiyatlar için adil olanın 62 – 72 dolar bandı olduğunu söyleyen isim, üretim kesintisine birçok ülkenin katıldığını hatırlattı.

Güncel Petrol Fiyatları için Tıklayın

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının çözüme kavuşmasıyla piyasalarda daha olumlu bir hava olacağını, ancak OPEC’in petrol fiyatlarının 60 doların altında kalması için büyük adımlar attığını yorumladı. Piyasaların öncelikle, ABD’nin üretime çok hızlı bir şekilde devam etmesi ve düşüşün aynı hızda gerçekleşip gerçekleşmeyeceği meselesini merak etmesi gerektiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu