Paylaşım

Petrol 6 Yılın En Düşük Seviyesinde


 

Altı yılın en düşük seviyesini gören petrol, ABD'de açıklanacak olan petrol stokları ve üretim verileri öncesinde düşüşünü durdurdu. Petrol cephesinde son durum şöyle...

Petrol, bugün ABD’de açıklanacak olan haftalık stok verileri öncesinde altı yılın en düşük seviyesini gördükten sonra bu düşüşü sonlandırdı. Vadeli petrol kontratları New York’ta üç günde %8.7 değer kaybettikten sonra %1.8 kadar artış gösterdi.

ABD’de bugün açıklanacak olan petrol stokları verileriyle ilgili olarak Bloomberg anketine katılan ekonomistler, 4 Aralık haftasında 1.8 milyon varil artış olmasını ve bu artışın 11. haftaya taşınması yönünde tahminde bulundu. Ancak sektör tarafından desteklenen Amerikan Petrol Endüstrisi, Salı günü yaptığı açıklamada petrol arzında 1,9 milyon varil azalma olduğunu bildirdi.

Petrolün bu denli düşüşünde OPEC’in üretimi sürdürme ve yüksek maliyet içeren ABD’li kaya petrolü üreticilerine karşı pazar payını koruma kararı alması ve buna bağlı olarak küresel arz fazlasının süreceği yönündeki beklentilerin büyük etkisi oldu. Öte yandan Energy Aspects uzmanı Richard Mallinson, petrol fiyatlarındaki ani düşüşte OPEC’in geçen Cuma yaptığı toplantının da payı olduğunu vurguladı.

Houston’da Frost&Sullivan LP petrol ve doğalgaz müdürü Carl Larry yaptığı bir açıklamada şu sözlere yer verdi; “Çok fazla arz var. Petrol fiyatları muhtemelen ‘OPEC çıkıp yeter artık bu seviyelerde bu fiyatlarla gidemeyiz’ diyene kadar 32-34 dolar civarına inebilir,” dedi.

Dünya genelinde en çok kullanılan Brent türü petrol dün varil başına 40 doların altına inerek, 2008 yılından bu yana geldiği en düşük seviyeyi gördü. Bugün ise ICE Futures piyasasında 48 sent yükselişle varil başına 40.74 dolara geldi. Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında dün varil başına 37.51 dolara indikten sonra bugün 69 sent yükselerek 38.20 dolara çıktı. Avrupa göstergeli Brent petrol ile ABD göstergeli WTI arasındaki fiyat farkı 2.65 dolar oldu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın