Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları 50 Dolar Seviyesinde!

Petrol Fiyatları 50 Dolar Seviyesinde!

ABD stoklarında artış yaşanacağını ve küresel arz fazlasının şiddetleneceği spekülasyonu ile petrol fiyatları, 50 doların altına indi. Bu düşüş ile Brent petrolünün varil başına fiyatı 2009 yılının Mayıs ayından bu yana görülen en düşük fiyatı gördü. Bilindiği gibi arz fazlası sorunu nedeniyle petrol fiyatları 5 yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyelerine indi.

2014 yılında yaklaşın % 50 oranında düşüş kaydeden petrol fiyatları, 2008 yılında yaşanan finansal krizden bu yana en büyük değer kaybını yaşadı. ABD’de petrol üretiminin 30 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyelerine çıkması ve OPEC’in pazar payını korumak için petrol üretimini düşürmeyeceğini açıklaması ile düşüşler daha da hızlandı. Spekülasyonların ve arz fazlası durumunun devam etmesiyle birlikte, kötümser yatırımcıların öngördüğü 40 dolar seviyesinin görülme ihtimali de artacak gibi görünüyor.

Petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşün dünya dinamikleri üzerinde büyük etkilere liderlik edeceği konuşulmaya başladı. Örneğin; Venezuela Merida’da bulunan Coromoto, ülkenin % 64 seviyesindeki dünyanın en yüksek enflasyon oranının süt sıkıntısına sebep olması ile en yoğun sezonu olan Kasım ayından kapandı.

Ekonomik krizle başı dertte olan ve ekonomisi petrole dayalı olan Venezuela’da durumun kötüleşmesine neden olurken, ABD gibi tüketim ülkelerinde petrol fiyatlarındaki düşüş faydalı oluyor. Örneğin; Ward’s Automotive Group verilerine göre daha fazla benzin yakan kamyonlar, Aralık ayında otomobillerden 2005 yılından bu yana en büyük satış oranına sahip oldu. Bu durumda dünya dinamiklerinin önemli ölçüde bozulmasına neden olacaktır.

Enerji sektörüne ait fiyatlarda, 2008 yılında yaşanan küresel resesyondan bu yana en büyük çöküşün gözlenmesi ile varlık ve gücün, otokrat petrol devletlerinden endüstrileşmiş tüketicilere geçtiği belirtiliyor. Bu durumun dünyayı daha güvenli bir hale getirebilir. Uzmanlara göre; ABD’de artan kaya petrolü üretimi, zayıflayan Asya – Avrupa talebi ve güçlenen dolar, 5 buçuk yılın en düşük seviyelerine gerilen petrolü sınırı geçmeye zorluyor. Seattle’daki U.S Bank Wealth Management kıdemli yatırım stratejisti olan Rob Haworth, “varil başına 40 doların altını görmek ihtimal dışı değil,” dedi.

Harvard Üniversitesi Ekonomi Profesörü olan Kenneth Rogoff ise “petrol fiyatları, 2015 yılında gündemin büyük bir kısmını kaplayacak. Petroldeki bu durum bir nesilde bir kez olabilecek nitelikte ve büyük yansımaları olacak,” dedi.

Brent petrolü, dün varil başına 50,52 oranı ile 2009 yılı Nisan ayından bu yana gördüğü en düşük seviyeyi kaydetti. ABD göstergesi olan Batı Teksas türü ham petrolü (WTI) ise 47.93 dolar seviyesi ile 2014 yılı Haziran ayındaki zirve seviyesinden % 55 oranında düşüş kaydetmiş oldu.

Gelişen piyasa hisselerinin de çoğu, enerji şirketlerinin düşen petrol ile kayıplarını genişletmesi sonucunda değer kaybetti. Teknoloji hisselerinde yaşanan yükselişi gölgede bırakan enerji hisseleri ile gelişen piyasalar da düşüş gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum