Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Pekcan 5 Yıllık Yol Haritası Olan Eylem Planını Açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan esnafların her alanda gelişmesini sağlayacak, ihracat ve rekabet gücünü artıracak eylem planının detaylarını kamuoyu ile paylaştı.
Bakan Pekcan 5 Yıllık Yol Haritası Olan Eylem Planını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020-2024 dönemini kapsayan esnaf planını açıkladı. Esnaf ve Sanatkarlar Stratejisi ve Eylem Planı’nın detaylarını paylaşan Pekcan, esnafların ekonomimizin ve sosyal yapımımızın omurgası olduğunu ifade etti.

Söz konusu planın esnafın rekabet gücünü ve ihracat potansiyelini artıracağı belirtildi.

Esnaf Rekabet GücüTicaret Bakanı Pekcan, esnafın 5 yıllık yol haritası niteliğinde olan eylem planı kapsamında iş ve yatırım alanında mevzuatların iyileştirilmesinin, mesleki eğitim sistemlerinin geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Mevzuat değişikliği çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Pekcan, bunların yanında esnafın dijital dönüşüme uyum sağlamasını da istediklerini aktardı.

Söz konusu planın hazırlık aşamasında esnafların, girişimcilerin, ticaret erbablarının ve zanaatkarların görüşlerinin alındığını, onları da ilgilendiren diğer planların tespit edildiğini açıkladı. Meslek edindirme kuruluşları ve akademisyenlerin görüşleri alındıktan sonra 2020 – 2024 yılları arasını içeren plana son şeklini verdiklerini ifade etti.

Aralık ayında esnafın birçok alanda gelişmesini sağlayacak eğitimlere start verilecek.

Esnaf EğitimleriRuhsar Pekcan, Aralık ayından itibaren ihracat, pazara giriş ve markalaşma eğitimlerine başlanacağını söyledi. Tüm esnaflara ulaşmasını hedefledikleri bu eğitimlerde kadınların daha iyi şartlarda çalışmasını sağlayacak imkanların sunulacağını sözlerine ekledi.

Kurulacak olan Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) ile perakende işletmelerin açılış aşamasında gerekli olan başvuruların yapılması, bunların ilgili kurum ve kuruluşlara iletip değerlendirilmesi, sonuçlandırılması gibi işlerin yapılacağını anlattı.

PERBİS’in esnaflar için büyük kolaylık olduğunu söyleyen Pekcan, esnaflık ve sanatkârlık olarak görülen tüm meslek gruplarında eğitimlere bir standart getirilmesini ve ağırlık verilmesini amaçladıklarını kaydetti.

Cumhuriyet’in demokrasi ve kalkınmaya en uygun ortamı yaratan yönetim biçimi olduğunu söyleyerek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutladı.

Pekcan Cumhuriyet MesajıPekcan, Türkiye’nin 96 yıldır büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunu, demokrasi ve hukuk kimliği ile dünyanın yükselen ülkeleri arasında yer aldığını dile getirdi. Milletin bağımsızlığından hiçbir zaman ödün verilmeyeceğini dile getiren Pekcan, “Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak olan aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu