Yatırım yapmaya başla!

PBOC, Yuan Referans Noktasını 8 Ağustos’tan Bu Yana En Yüksek Seviyede Belirledi

Çin Halk Bankası'nın yuanın referans noktasını, 8 Ağustos'tan bu yana görülen en yüksek seviyede açıkladı.
PBOC, Yuan Referans Noktasını 8 Ağustos’tan Bu Yana En Yüksek Seviyede Belirledi

Çin’in merkez bankası olan PBOC, günlük yuan referans değerini 7,0080 ile 8 Ağustos 2019’dan bu yana görülen en yüksek seviyede belirledi. PBOC, 8 Ağustos’ta referans değerini ilk kez 7 seviyesinin üzerinde belirlemişti. Bu hamle, yuanın dolar karşısında kritik 7 seviyesine gerilemesinin ardından gelmişti.

Bu, aynı aydan bu yana ilk kez para biriminin dolar karşısında 7 seviyesinin altında işlem görmesinden bir gün sonra geldi. Dün yuan, dolar karşısında Ağustos ayından beri ilk kez 7 seviyesinin altından işlem görmüştü.

Standard Chartered Bank Asya döviz stratejisti olan Divya Devesh, “Yuan fiksing düzeltmesi beklediğimizden çok daha güçlüydü. Piyasa beklentilerine karşı çok daha güçlüydü,” dedi.

Son raporlar, ABD ve Çin’in bir anlaşmaya varmak için ticaret cephesinde olumlu gelişmelerin yaşandığını göstermektedir. Pekin, birinci aşama olarak adlandırılan ticaret anlaşmasının bir parçası olarak Washington’dan Eylül ayında Çin’e getirdiği tarifeleri kaldırmasını istediğini bildirdi.

Devesh, “Eylül ayında tarife geri dönüşünün olasılığı son 48 saatte açık bir şekilde arttı. Sanırım bugün saat 09:15 (HK/SIN) civarında yapılan dolar-yuan düzeltmesi çok önemli bir sinyaldi,” ifadelerini kullandı.

Her sabah, Çin’in merkez bankası anakaradaki yuan için bir merkez noktası belirler. Onshore yuan olarak da bilinen para biriminin, günün orta noktasının yüzde 2 üstünde veya altında, dar bir bantta dalgalanmasına izin verilir.

Yine de Devesh, “Sanırım piyasalar muhtemelen biraz fazla okuyor, belki de ABD-Çin’den gelecek bazı olumlu haberler olabileceğini düşünüyor,” dedi.

Yuan Görünümü

Yuan Görünümüİleriye dönük baktığında Devesh, gelecek aylarda yuan için oynayabilecekleri birçok senaryo olduğunu dile getirdi. Strateji uzmanı, “Bu noktada, Aralık ayı tarifelerinin yürürlüğe girmeyeceği için piyasalar tamamen fiyatlanıyor,” dedi.

Eylül ayında uygulanan tarifelerin geri dönüşü gibi olumlu bir sürpriz olması durumunda Devesh, yuanın dolar başında 6,9’a çıkabileceğini belirtti. Öte yandan, döviz çiftinin olumsuz bir sürpriz durumunda 7,10’un üstünden işlem görebileceğini ifade etti.

Devesh, “Birinci aşamada, bu noktada mükemmellik neredeyse fiyatlandırılıyor. Ancak bence piyasalar, ticaret müzakerelerinin oradan devam edeceğini ve birinci aşamadan sonra durmadıklarını umuyor. Piyasaların gerçekte fiyatlandırdıklarını sanmıyorum, bildiğiniz gibi sürekli bir düşüşün olacağını söylüyorlar,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum