Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi, Yunan GSYİH’sinden 3 Yıllık Büyümeyi Silecek

Yeni bir raporda gelecek yıl Yunanistan’ın 2017’nin ekonomik çıktısına geri dönerek son üç yılda zorlukla yarattığı ek zenginliği kaybedeceği belirtildi.
Pandemi, Yunan GSYİH’sinden 3 Yıllık Büyümeyi Silecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını öncesinde yıllarca kriz ile mücadele eden Yunanistan ekonomisi için zorluk devam ediyor.

Bununla birlikte ekonomi ilk çeyrekte yüzde 1,6 oranında daralsa da oran hükümet tarafından “beklendiği kadar kötü değil” ifadeleriyle tanımlanmıştı. Ayrıca geçtiğimiz hafta koronavirüs salgınından zarar gören işletmeleri desteklemek için 3,5 milyar euroluk yeni bir destek planı açıkladı.

Yine de gelen haberler iyiye işaret etmiyor. Önde gelen danışmanlık şirketi Grant Thornton’un yeni raporu da bu durumu pekiştiriyor.

Kathimerini’nin haberine göre raporda gelecek yıl Yunanistan’ın 2017’nin ekonomik çıktısına geri dönerek son üç yılda zorlukla yarattığı ek zenginliği kaybedeceği belirtildi.

Bununla birlikte ekonominin bu yıl yüzde 8,5 oranında küçüleceğini öngördü. Şirketin analizi, geçen yıl tahmini 287 milyar euro ciroya ulaşan şirketleri temsil eden bir grubun ülke işletmelerinin yüzde 69’unun bu sene pandemiden yara aldığını gösterdi.

Grant Thornton’un incelediği sektörlerdeki şirketlerin 2020’de cirolarından yüzde 12,4 ve işletme karlarında yüzde 39 kayıp vermeleri beklendiği belirtildi. Nakit akışlarının ise bu yıl 5,6 milyar euro azalacağı tahmin edildi. Raporda, Yunan ekonomisinin yedi önemli sektörünün ticari faaliyetleri kısıtlayan salgından etkilendiği tespit edildi.

Bunlar; ulaşım ve lojistik, konaklama ve gıda hizmeti sektörü, toptan ticaret, imalat, perakende ticaret, enerji ve bilgi-iletişim olarak belirtildi.
Yunanistan Günlük Yeni Vaka
Kaynak: Worldometers

Ayrıca eğitim ve eğlence gibi toplam cirosu 10 milyar euro olan bir grup daha küçük sektörün olduğu eklendi. Toplamda, tüm bu sektörlerin gelirleri üzerindeki etkinin (2019 verilerini baz alarak) 200 milyar euroya ulaşacağı tahmin edildi.

Diğer taraftan Yunanistan Merkez Bankası (Bank of Greece) tarafından hazırlanan yeni rapor, ekonominin daralma aralığını %4,4-%9,4 olarak belirledi.

Temel senaryosunun yanında bir ılımlı, diğeri daha sert olmak üzere iki senaryoyu ele alan Bank of Greece, temel senaryosunda ekonomik faaliyetin yüzde 5,8 daralacağını, 2020 ve 2021’de ise yüzde 5,6 ve yüzde 3,7 toparlanma olacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu