Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Pandeminin Küresel Turizmde Yarattığı Ekonomik Kayıp 1,3 Trilyon Dolar

Coronavirüs salgınıyla 2020 yılında dünya genelinde seyahat edenlerin sayısı %74 azalırken, turizm tarihinin en kötü yılı yaşandı.
Pandeminin Küresel Turizmde Yarattığı Ekonomik Kayıp 1,3 Trilyon Dolar

Coronavirüs salgınında küresel vaka sayısı 102 milyonu geçti. 2 milyon 201 bin insan ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Birçok ülke salgını durdurmak amacıyla ilk önlem olarak seyahat kısıtlaması getirdi.

Sınırların kapatılmasının ardından yurt içi uçuşlarının da durdurulması insanların tatillerini ve programlarını iptal etmesine sebep oldu. Bu doğrultuda en fazla etkilenen sektörlerin ilk sıralarında turizm yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ-UNWTO) verilerine göre salgın nedeniyle dünya genelinde seyahat edenlerin sayısı, 2020 yılında %74 azaldı.
UNWTO Raporu
Kaynak: UNWTO

Salgının etkileri hala sürerken, ikinci dalga birçok ülkede yeni tedbirleri almak zorunda bıraktı. Turist sayısının en fazla düşüş gösterdiği bölge %84 ile Asya Pasifik olurken, Orta Doğu ülkelerinde %76, Avrupa’da %71 Afrika’da %70 Amerika’da %69 şeklinde gerçekleşti. Sayısal olarak Avrupa’da turist sayısında 500 milyon düşüş oldu.

Sektörün ekonomik kaybı ise 1,3 trilyon dolar olarak kaydedildi. Bu rakam ise yine 2009 küresel krizi sırasında kaydedilen kaybın 11 katından da fazla oldu. Şu an turizm sektöründe çalışan 120 milyona yakın insanın işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu aktarıldı.

Hazırlanan raporda kısıtlamaların haricinde tüketici güveninin yeniden kazanılmasının ve aşının tam anlamıyla fayda göstermesini sektörü etkileyeceği ve yıl boyunca da seyahatlerin yavaş bir şekilde gerçekleşeceğini ifade edildi.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, seyahatlerin güvenli bir hale getirilmesi için çok fazla şey yapılmış olsa da krizin hala devam ettiğini söyledi. Turizmin iyileşmesinin temelinde virüs testleri aşılama güvenli seyahati teşvik etme gibi unsurların yer aldığını aktardı. Kurum uzmanları sektörün 2021 yılında da oldukça karışık bir seyir izleyeceğini düşünüyor.

Genel olarak tahmin ortalamasına bakıldığında turizm sektörünün koronavirüs salgınından öncesi döneme ancak 2,5-4 yıl arasında ulaşacağı öngörüldü.
Turizm Sektörü Toparlanma Beklentisi
Kaynak: UNWTO

Seyahat kısıtlamaları nedeniyle daha önce hiç görülmemiş bir krizin yaşandığı belirtilen raporda, “turizm tarihinin en kötü yılı” ifadesi kullanıldı. 2009 küresel finans krizi sırasında turist sayısı %4 düşüş gösterdiği hatırlatılırken, geçen yıl bu rakam %74’e ulaştı.

Çalışmayı hazırlamak için yapılan ankette katılımcıların %45’i bu yıl 2020’ye kıyasla daha iyi bir tablo olacağını öngörüyor. %25’lik kısım geçen yılla hemen hemen aynı olacağını düşünürken, %30’u kötü bir senaryo bekliyor. %43’lük kesim ise salgın öncesi döneme ancak 2023 yılında ulaşılacağını öngördü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum