Yatırım yapmaya başla!

Tahmini Zor Bir Satış Fiyatı: 1987 Aston Martin Lagonda Shooting Brake

Aston Martin'in 70'li yılların en lüks ve teknolojik otomobili olarak gösterilen Lagonda'nın ilk sayılabilecek Shooting Brake örneği satılıyor!
Tahmini Zor Bir Satış Fiyatı: 1987 Aston Martin Lagonda Shooting Brake

Aston Martin’in 2020 Vanquish Zagato Shooting Brake‘in baş döndürücü güzelliği çok eskilerden gelmekte. Lagonda, markanın hayatına 1976 yılında girdi ve o senelerin modasıydı. Premium üreticiler insanlara farklı tarzlarda araç sunmanın heyecanını taşırken, aynı zamanda kısıtlı üretimler yaparak araçlarından emin olmak istiyorlardı. Geneli tek kapı mantığında bir wagon araç olan Shooting Brake’lerden Lamborghini ve Ferrari gibi süper spor araç üreticileri de denemiştir.

Lagonda 645 adet üretilen ve son derece nadir araçlardandır. Hatta bir rivayete göre Aston Martin bu otomobil yüzünde kepenk kapatma durumuna gelmiş. Karşımızda duran Shooting Brake Lagonda örneğinden hiç bir zaman olmadı. Yani İngiliz firma sadece 4 kapılı sedan karoserinde üretti. Öyleyse bu sivri burunlu wagonu kim yaptı?

Yine wagon hayaliyle yanıp tutuşan, sonradan kafaya koyarak kendi hayalinin yapıldığı bir araç çalışmasına bakıyoruz!

Direkt olarak diyebiliriz ki dünyada örneğine rastlaması zor olan bir araca bakıyoruz. Aston’un başına bin bir türlü dertler getiren Lagonda’nın üretildiği Newport Pagnell fabrikasının Shootin Brake tipi, belki de en son düşüneceği kupa tipi bile olamazdı.

Lagonda’nın wagon örneğinin ilki bu araç değil. 1996 yılında İsviçreli Roos Engineering gece mavisi örneğini imal etmişti. Firmanın da bunu 3 yılda yaptığı söylenmişti.

Lagonda sahibi parasal kısma takılmadan sanki Aston fabrikasından çıkmış gibi bir arka tasarım ve duruş biçimi istemiş.

Araç sahibi, bunu Radford’un DB5 ve Panelcraft tarafından kazandırılan DB6 Shooting Brake’lerden ilham alınmasını istemiş. Örnek alınan modellere baktığımızda da öyle birebir uyumluluk göremedik.

Bir isten üzerine yapılan bir Lagonda olduğu için C sütun özgün olmak zorundaydı. Basit gibi gözükse de bir aracın normal projesi dışında çatısını kesip, wagon dönüşüm için yukarı açılan bagaj kapağı eklemek göründüğü kadar dolay değil. Bir kere görsel açıdan bozukluk olmayacak ve bu eklemeler araç dengesinde olumsuzluk yaratmayacak.

15 Ağustos’ta Lagonda Shooting Brake RM Sotheby mağaza vitrinine getiriliyor. Sisteme göre dünyada başka bir örneği olmayan arabanın 150 bin ile 200 bin dolar arasında bir fiyatta satılması bekleniyor.

İstenilen fiyat astronomik ve o fiyatlara istenilen lükslüğe sahip araç alınabilir. Bu kısım tercih meselesi olup, nadir araçlara karşı koyulamaz bir huyunuz var sa güzel diyebileceğiniz bir otomobil!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum