Yatırım yapmaya başla!

Özel Araçlar için Sigara Yasağı Geliyor!

Sağlık Bakanlığı sigara yasağını genişletiyor. Daha önce toplu taşıma araçları için geçerli olan sigara içme yasağı, artık özel araçlarda da uygulanacak.
Özel Araçlar için Sigara Yasağı Geliyor!

Sigara içilen alanlara yönelik getirilen yasaklar birçok insanı sevindirirken, bağımlısının canını sıkıyor. Geçtiğimiz yıllar içerisinde toplu taşıma araçları, cafe, restoran, pastane ve lokanta gibi kapalı alanlarda sigara içilmesine yasak getirilmişti.

Yeni yapılan düzenleme ise milyonlarca sürücüyü ilgilendiriyor. Çünkü artık sadece toplu taşıma araçlarını kullanan sürücüler değil, özel aracının koltuğunda oturanlar da sigara içemeyecek.

Genişletilen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilatı Yasası’na göre “hususi araçların sürücü koltuklarında oturanların” da sigara içmeleri yasaklanıyor.

Yapılan düzenleme kapsamında; sigara paketi üzerindeki yazının boyutundan, kapladığı alana kadar birçok değişiklik yer alıyor.

Tek tip paket uygulaması; Türkiye’de üretilen ve ithal edilen tütün ürünleri markasının şekli, yazı karakteri, boyutu ve paket üzerindeki rengi gibi değişiklikleri de içeriyor. Buna göre sigara paketleri tek tip olarak piyasaya sürülecek. Marka paketin sadece bir yüzeyinde olacak ve alanın %5’inden fazlasını kaplayamayacak. Bunun haricinde hiçbir şekilde markanın logosu veya simgesine yer verilmeyecek.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilatı Yasası kapsamında, il sağlık müdürlüklerine daha çok yetki verilecek.

Getirilen düzenleme kamu hastanelerini ve bağlı kurumları da ilgilendiriyor. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlikleri ile bağlı hastanelerde görevli sözleşmeli personelin sözleşmeleri, ilgili maddenin yayımlanmasından sonra sona erecek. Açıktan atananların ilişiği kesilirken, sözleşmeli pozisyonda çalışanlar kadrolarına geri dönebilecek.

Genişletilen düzenlemeden sonra; aile hekimleri 72 yaşına kadar çalışabilecek, sağlık çalışanlarının ise nöbet ücretleri artırılacak.

Ayrıca normal doğuma bağlı anne ve çocuğun uğrayacağı zararlara karşı yapılacak özel sigortanın poliçesi 3 yıl süreyle bakanlık tarafından temin edilecek ve gerekli hallerde 6 yıla kadar uzatılabilecek.

Sağlık alanında hem bireyler hem de ülkenin yararı için Uluslararası Sağlık Hizmetleri adında bir şirket kurulacak.

USHAŞ adıyla kurulacak olan anonim şirketin amacı; ülkenin sağlık turizmi konusunda geliştirdiği faaliyetleri desteklemek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin stratejiler geliştirmek ve yapılan hizmetlerin akreditasyon kriterlerini belirlemek gibi durumlar olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum