Yatırım yapmaya başla!

Dev Otomotiv Limanı Projesi OYAK Port, Japonya’dan Finansman Desteği Alacak

OYAK, 2018 yılında yatırım kararı aldığı otomotiv odaklı Ro-Ro limanının inşası için Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ve MUFG Bank ile kredi anlaşması imzaladı.
Dev Otomotiv Limanı Projesi OYAK Port, Japonya’dan Finansman Desteği Alacak

OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından geçtiğimiz yıl Nippon Yusen Kaisha (NYK Line) ile birlikte 110 milyon dolarlık yatırım kararı alınmıştı. Söz konusu bu proje, otomotiv odaklı Ro-Ro limanının inşasını kapsıyordu. Şirkete limanın yapım aşamasını kısaltacak yeni bir finansman desteği Japonya’dan geldi.

Yatırımın toplam tutarı 110 milyon dolar olmakla birlikte, bunun 44 milyon dolarlık bölümünün Japonya Uluslararası İş Birliği Bankası (JBIC) tarafından karşılanacağı öğrenildi. Geri kalan kısmının bir bölümü ise MUFG Bank’ca (Mitsubishi UFJ Financial Group) sağlanacak.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, OYAK ve grup şirketlerinde etkinlik, verimlilik ve karlılık artıracak uygulamaları devreye soktuklarını bildirdi.

OYAK Süleyman Savaş ErdemKonu hakkında açıklama yapan Erdem, Türkiye’nin dünyanın önde gelen 10 ekonomisi arasında yer alma hedefini şirket olarak benimsediklerini ve bunun için çalıştıklarını, atılan adımlarda bu vizyonun esas alındığını açıkladı. Bu kapsamda uluslararası finans piyasalarının başta gelen üyelerinden JBIC ve MUFG Bank ile yapılan anlaşmadan gurur şirket olarak memnun olduklarını belirtti.

Erdem, açıklamalarını sürdürürken küresel dalgalanmalara dikkat çekerek bu süreçte daha hızlı, atik ve esnek davranmanın yatırım süreçlerinin doğru kurgulanması kadar önem taşığına işaret etti. Ardından sağlanacak olan finans desteğinin güvencesi konumundaki sözleşmenin başta Türkiye’ye, ardından OYAK’a duyulan bir güvenin göstergesi olduğunu belirtti.

Erdem, gelecek dönemlerde OYAK’ı çok daha iyi yerlere taşımayı hedeflediklerini ve sürdürülebilir bir başarı yakalamak için çaba göstereceklerini bildirdi.

OYAK Daha İyi Yerlere TaşınacakŞu an üzerinde çalışılan liman inşasının 2020 yılında son bulacağını belirten Erdem, OYAK Port ismini taşıyan bu projenin “uluslararası otomotiv lojistik trafiğinin merkezi” niteliği taşıyacağını bildirdi. Ardından OYAK Port’un hem sahip olduğu özellikler hem de kapasitesiyle dünyanın sayılı limanları arasına gireceğini ekledi.

Projenin temel işlevinin günümüzde artan otomotiv ihracatını kolaylaştırmak olduğunu açıklayan Erdem, ihracat faaliyetlerinden doğan ihtiyaç ve talepleri karşılayacağını dile getirdi. Konuyla ilgili konuşan JBIC ise bu anlaşmanın OYAK Group ile olan ilişkilerini güçlendireceğini öngördüğünü açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum