Yatırım yapmaya başla!

Otomotiv Sektöründe ÖTV’nin Sıfırlanması Önerildi

2019 yılı sonuna kadar otomobil grubunda bulunup motor hacmi 1.600 cc’nin üzerinde olmayan araçlar ile ticari araç grubunda ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV indiriminin %1 olarak kalması hakkında öneride bulunuldu.
Otomotiv Sektöründe ÖTV’nin Sıfırlanması Önerildi

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu yaptığı açıklamada bu yılın sonuna kadar otomobil grubunda olup motor hacmi 1.600 cc’yi geçmeyen araçlarda ve ticari araç grubunda ÖTV’nin sıfırlanmasını önerirken, bunun yanında KDV indirim oranının da %1 olarak devam ettirilmesini istedi.

Yazılı açıklama yapan Bilaloğlu, mevcut bazı düzenlemelerin otomotiv sektörüne olumlu yansıdığını belirtti, “Geride bıraktığımız 2018 yılında artan faiz, kur ve volatilite otomotiv sektöründe öngörülebilirliği zorlaştırırken, tüketiciyi de hızla otomotiv ürünlerine ulaşımdan uzaklaştırmıştı. İhtiyaçlara cevap veren düzenlemeler, hızlı aksiyonlarla hayata geçirildi.” dedi.

2018’de üretilmiş araçların ithalatına ek süre tanındığı, uygulanan ÖTV ve KDV indirimlerinin 30 Haziran’a kadar uzatıldığı ve hurda indirimine konu olan matrahlardaki güncelleme ile hurda teşvik tutarlarındaki güncelleme hatırlatıldı.

Hem Hurda İndirimine Konu Olan Matrahlar Hem de Hurda Teşvik Tutarlarındaki Güncelleme HatırlatıldıAçıklamalarını sürdüren Bilaloğlu, hurda araç uygulamasının devreye girmesiyle sektöre uygulanan özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahlarının da güncellendiğini anımsattı. Söz konusu bu düzenlemeyle birlikte alt vergi dilimlerinden daha fazla modelin faydalanmasının mümkün olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye’nin ekonomisi ve istihdamı yönünden otomotiv ekosisteminin sürekliliğinin büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Bilaloğlu, mevcut yatırımların korunması ve yeni yatırımların gelmesi bakımından iç pazarın öneminin de altını çizdi.

Alınan tüm önlemlere rağmen otomotiv toplam pazarının 2018’de %35 daraldığını, 2019’un Ocak-Mayıs döneminde ise önceki yılın aynı dönemine kıyasla %50 azalış kaydederek 156 bin 990 adet olduğunu belirtti. Bilaloğlu ayrıca otomotiv pazarının 5 yıllık Ocak-Mayıs ayı ortalama satışlarına göre de %51.4 azaldığını ekledi.

Bilaloğlu: “Otomotivde yaratılan iç pazarın, ana ve yan sanayinin üretim ve ihracat başarısında, ülkemizde otomotiv ticaretinin gelişiminde, bunların da ötesinde tüm sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleriyle yarattığı istihdam ile ülkemizdeki tüm paydaşlar açısından çok değerli.”

ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali BilaloğluOtomotiv ekosisteminin en önemli parçalarından olan ve 80 bin kişiye istihdam sağlayan yetkili satıcıların da bu süreçte ticari faaliyetlerinin sektörün ihtiyacına cevap veren düzenlemelerle desteklenmeye devam edilmesinin sürdürülebilirlik bakımından gerekli olduğu belirtildi.

Açıklamalarında otomotiv sektörünün beklentilerine de değinen Bilaloğlu, dengelenme yılı olarak görülen 2019’da alınan önlemlerin, otomotivde faaliyet gösteren tüm paydaşların geçiş süresini kolaylaştıracağını, ekonomiye yaptığı olumlu etkiyle birlikte istihdama fayda sağlayacağını düşündüklerini aktardı.

Ardından, “Önerimiz 2019 yıl sonuna kadar otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ÖTV’nin sıfırlanması, ticari araç grubunda da ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesi olup, sağlanacak olan bu can suyu yaratılmakta olan tahribatı minimize edecek ve sektörümüz de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz yararına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.” diyerek görüşlerini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum