Yatırım yapmaya başla!

Japon Yazılım Firmasının Kurucusu Hisse Yükselişiyle Milyarderliğe İlerliyor

20 yıl önce Softbank’ın satın alma teklifini reddeden OPTiM Corporation kurucusu, şirket hisselerindeki muazzam yükselişle milyarderliğe ilerliyor.
Japon Yazılım Firmasının Kurucusu Hisse Yükselişiyle Milyarderliğe İlerliyor

Tüm dünyanın gündeminde olan pandemi, ekonomilerin yanında doğal olarak hisse senedi piyasalarını da etkiliyor. Ve bu durum bazıları için olumsuz etki yaratırken bazılarının da milyar dolarlık kazançlar elde etmesini sağlıyor.

Salgından olumlu etkilenen arasında Bloomberg‘in haberine göre milyarderliğe doğru ilerleyen OPTiM Corporation’un kurucusu Shunji Sugaya da var.

Japon yazılım şirketinin 43 yaşındaki kurucusunun, henüz 23 yaşındayken Softbank’ın fikrini 2,8 milyon dolara satın alma teklifini reddetmesi ve şirketin son dönemdeki hisse yükselişi haberi ilginç kılan noktalar. Optim’in hisseleri 10 Haziran’da yüzde 7,9 artış kaydettikten sonra 2020’de yüzde 79 değer kazanmış ve bu durum kurucusunun net servetini 990 milyon dolara yükseltmiş.

MarketWatch’a bakıldığında Optim’in hisselerinin yüzde 85,99 artıda olduğu ve son kapanışı 3,1875 Japon yeni seviyesinden yaptığı görülüyor.
Optim Hisse YTR %86 Artıda
Kaynak: MarketWatch

1 aylık kazancı yaklaşık yüzde 38 olan hisseler, yıl başında 1703 Japon yeniyken, küresel krizin piyasalarda dalgalanmalar yarattığı aylar içindeki yükselişle 12 Haziran’da 3185 yen seviyesine kadar yükseliş gerçekleşmiş.

Şirketteki yüzde 64 hissesi sayesinde milyarderliğe ilerleyen Sugaya’nın Optim’i, geçen mali yılda 62,5 milyon dolar gelir ve 1,1 milyon kar elde etmiş. Piyasa değeri ise 1,6 milyar dolar olarak belirtiliyor. 2000 yılında kurulan şirketin yıl başından bu yana hisse performansına bakıldığında hisselerin yaklaşık yüzde 86 değer kazandığı görülüyor.

Japon yazılım firmasının haftanın son işlem günündeki performansına baktığımızda ise yüzde 2,08’lik yükseliş olduğu anlaşılıyor.
Optim Hisse 12 Haziran Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Sugaya da verdiği bir röportajda son üç ay içinde dijitalleşmenin büyük bir hızla ilerlediğini belirterek; bunu bir kuyruk rüzgarına benzetti. Yani Optim’in başkanı Sugaya’ya göre virüs Japonya’daki şirketlerde analogdan dijital iş uygulamalarına geçişi hızlandırdı.

Ayrıca 20 yıl içinde insanların Optim’e işaret ederek; “Optim yapay zeka ve nesnelerin interneti ile her türlü sektörü değiştirdi” demesini istediklerini dile getirdi. Kısacası 20 yıl önce Softbank’ın teklifini reddedip kendi işini kuran Japon girişimci, virüsün de katkısıyla bu kararının meyvesinden daha fazla yararlanmaya kararlı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum