Yatırım yapmaya başla!

Ölümcül Tesla Model 3 Kazasının Garip Oto Pilot Raporu!

Mart ayında gerçekleşen Tesla Model 3 kazası raporlarında beklenmeyen sonuçlar çıktı.
Ölümcül Tesla Model 3 Kazasının Garip Oto Pilot Raporu!

Henüz insanların alışamadığı ve güvensiz gelen otonom sürüşlü otomobiller, üzücü bazı kazalara karışıyor. Bunlardan birisi de 1 Mart’ta meydana gelen Model 3 kazası. Tesla, kısa bir süre önce araç reklamlarında “otomatik sürüş özelliği” ibaresini kaldıracağını, insanların algısının aracın tamamen kendi kendine gidebileceği yönünde zannetmesi olarak açıklanmıştı.

Muhtemelen kırmızı Model 3’teki kazada sürücünün ölmesi de buna bağlandı. Raporlar çıktı ve yapılan kamera incelemeleriyle birlikte Tesla verileri de incelendi. İşte sonuçlar;

Mart’ın ilk günü yaşanan kazada, elektrikli sedan bir kamyonun römorkuna çarptı.

Sürücü 50 yaşındaki Jeremy Beren Banner, Model 3 ile Florida karayolunda ilerlediği sırada aniden önüne kamyon çıkıyor ve römorkuna çarpıyor. Ancak burada kimin gerçekten geçiş üstünlüğü var söylenmedi.

Kazada ilginç sonuçlar ve çok şaşırtıcı. Tespit edilen çarpışma hızı 68 km/h olarak belirlenmiş. Şu var ki çatısı tamamen yok olan araç, 480 metre ileride durabilmiş.

Bu kadar güvenlik donanımlarına sahip Model 3’ün birincisi radar sistemiyle çarpışacağı cismi tespit ederek, otomatik panik frenleme yapması gerekirdi. Yaklaşık 5 km ileri de bu şekilde ilerlemiş olması, durumun en karışık tarafı.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’ndan (NTSB), çıkartılan bir ön raporda, Autopilot sisteminin çarpışmadan 10 sn önce açıldığını yazmış. Durum tam olarak sürücünün ellerinin direksiyonda olmadığını gösteriyor.

Tesla’nın araç içi veri kayıt verilerine bakıldığında, Banner’ın ellerinin hemen direksiyondan kaldırdığı gösterilmiş. Burada firma haklı olabilir zira toplamda 37 dakikalık kullanımda sürücünün elleri sadece 25 saniye direksiyona temas etmiş.

Otomatik sürüş sisteminde ne olursa olsun sürekli olarak araç kontrolünde gidemezsiniz. Araç sizden belirli aralıklarda direksiyona ellerinizi dokunmanızı isteyerek, kritik bir durumda müdahale edilebileceğini bilmesi gerekiyor.

Raporlara göre ölen sürücünün talimatlara uymadığını gösteriyor. Soruşturmanın devamının 1 yıl kadar daha sürebileceği söylense de bizler hale Model 3 hatlarının neden görülmediğini anlamadık. Belki dava sonucunda Tesla’ya olay dönebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum