Yatırım yapmaya başla!

Ofis Kiralamaları 2019’un Üçüncü Çeyreğinde Artarken, Ekonomik Toparlanma Sürüyor!

"Türkiye Pazar Analizleri Üçüncü Çeyrek Raporu"na göre ülkemiz ekonomisi 2019'un üçüncü çeyreğinde ciddi anlamda toparlanmaya yöneldi.
Ofis Kiralamaları 2019’un Üçüncü Çeyreğinde Artarken, Ekonomik Toparlanma Sürüyor!

2019 yılının ikinci çeyreğinde %1,5 oranında beklenenden daha az daralan Türkiye ekonomisi, toparlanmaya yönelmişti. Ardından enflasyonun yaklaşık 3 yılın ardından en düşük seviyesini görerek Eylül’de tek haneye inmesi tüketicilerin yanı sıra yatırımcıların da içini rahatlattı.

Global ticari emlak şirketi Cushman&Wakefield tarafından hazırlanıp ofis, perakende, sanayi ve lojistik sektörünü ele alan “Türkiye Pazar Analizleri Üçüncü Çeyrek Raporu” yayımlandı. Söz konusu bu rapor, ekonomik anlamda iyileşme süreci içinde olunduğunu gözler önüne serdi.

Şirketin raporuna göre 2019’un üçüncü çeyreğinde İstanbul’daki ofis kiralamaları metrekare bazında ikinci çeyreğe kıyasla %62,05 oranında artış gösterdi.

İstanbul'da Ofis Kiralamaları ArttıMegakentte bahsedilen dönemde kiralanan ofislerin %33,56’sı Anadolu yakasında olurken, geri kalanı ise Avrupa yakasında gerçekleşti. Raporda ayrıca 2022 yılında devreye girmesi planlanan İstanbul Finans Merkezi’nin açılışıyla birlikte şehirde yer alan ofislere olan taleplerin de artacağı tahmin edildi.

Söz konusu dönemde 80 bin metrekarelik yeni arz ile AVM alan büyüklüğünün artarak 12,99 milyon metrekareye ulaştığı tespit edildi. Bunun yanı sıra ofis, sanayi ve lojistik alanlarındaki yeni yatırımların da yavaşlayarak sürdüğü bilgisine ulaşıldı.

Bilindiği gibi 2019’un birinci ve ikinci çeyreğinde 2018’in aynı dönemine kıyasla cadde mağazaları ve ofis kiraları kura bağlı olarak %17 civarında düşmüştü. Üçüncü çeyrekte bu gerileme aynı şekilde devam etti. Ofis kiraları Türkiye genelinde döviz bazında ortalama %6 düşüş kaydederken, perakende pazarında da %12 civarında bir azalma oldu.

Yayımlanan raporun sonuçlarına göre bu yılın Ağustos ayındaki “AVM Ciro Endeksi” yıllık bazda %7,8 artış kaydetmiş ve bu artış tüketicilerin artan harcamalarından destek bulmuştu. Vatandaşların AVM’de en fazla harcama yaptıkları dönem Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları olarak kaydedilip yeme-içme ve ayakkabı sektörlerinde olmuştu.

Perakendeciler, tüketicilerin artan talebine yeni mağazalar açarak, farklı konseptler sunarak ve yeni markaları pazara sürerek karşılık verdi.

Perakendeciler Tüketicilerin Artan Talebine Karşılık VeriyorArtan talebi karşılamak isteyen çoğu perakendeci gıda, elektronik, ayakkabı ve tekstil gibi farklı sektörlerde mağaza sayısını artırmaya yöneldi ve farklı konsept ile ürünleri tüketicisinin hizmetine sundu. Bu dönemde gelişen yalnızca AVM’ler olmadı. E-ticaret de gelişmesini sürdürerek alışverişlerdeki artışlardan payını aldı. Dijital ortamların gelişiminde görüşen kuvvetli ivme, alışveriş sektörünün itici gücü olarak yorumlandı.

Yılın üçüncü çeyreğinde perakende sektörünün yanı sıra sanayi sektörü de güçlü bir gelişim gösterdi. Gayri safi yurt içi hasıladaki (GSYİH) daralmada düşüş olması, enflasyonun mevcut durumu ve daha birçok etken Türkiye ekonomisinin ciddi bir toparlanma eğilimine girdiğini gösterdi.

Alman otomotiv devi Volkswagen’in dev üretim tesisi olarak Manisa’yı tercih etmesi ve İsveç tekonoloji ve iletişim firmasının Türkiye yatırımlarının bitmek üzere olduğunu bildirmesi de ekonomik anlamda olumlu gelişmelerin kapısını açtı. Ayrıca İstanbul Havalimanı’na oldukça yakın yerde bulunan Arnavutköy’deki 1,6 milyon metrekare kapasiteli arazi, önde gelen sanayi ve depolama alanı olarak hizmete sunuldu.

Türkiye ofis pazarına yapılan yatırımlar yılın üçüncü çeyreğinde önemli bir ivme kaydetti. Türkiye Varlık Fonu’nun İstanbul Finans Merkezi’ne yatırımcı olmasıyla birlikte projenin 2021 sonuna kadar tamamlanması ve ofis pazarına olan talebin proje bitimiyle birlikte hızlı bir ivme kaydedeceği öngörülüyor.

Şu anki ekonomik görünüm, ilerleyen dönemlerde ofis yatırımlarına olan talebin artarak daha da iyi seviyelere taşınacağına işaret ediyor.

Ofis Yatırım Talebi ArtacakKiralama faaliyetlerinin ekonomik gelişmelerin desteğiyle gelecek dönemlerde daha da ivme kazanması ve kiracının lehine olacak gelişmelerin kısa-orta vadede süreceği öngörülüyor.

Raporda ayrıca İstanbul’da 100 bin 910 metrekare yeni ofis alanının pazara girdiği bilgisine ulaşıldı. Bunun yanı sıra toplam arz 6,46 milyon metrekareye çıktı. Yılın üçüncü çeyreğindeki kiralamalar bir önceki çeyreğe kıyasla %62’lik ciddi bir artış kaydetti.

Fakat 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %4,84’lük düşüş gösterdi. Metrekare bazında birincil ofis kiraları İstanbul Levent’te 170 TL olurken, Gayrettepe Maslak’ta 105 TL ve İstanbul Anadolu Yakası’nda 120 TL olarak ölçüldü. İzmir’de metrekare başına ofis kirası ise 65 TL, Ankara’da ise 70 TL seviyesinde kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum