Yatırım yapmaya başla!

OECD İstanbul Merkezi’nin Kurulmasının Kabulüne İlişkin Kanun Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) İstanbul merkezinin kurulmasının uygun bulunduğuna ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.
OECD İstanbul Merkezi’nin Kurulmasının Kabulüne İlişkin Kanun Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Paris merkezli Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü ya da diğer adıyla İktisadi İş Birliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti arasında yapılan ön anlaşma bugün sonuca bağlandı. OECD’in İstanbul merkezinin kurulmasını kapsayan bu anlaşma, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla birlikte kabul gördü.

Resmi Gazete’deki kanun, söz konusu ön anlaşmanın 31 Mayıs 2018 tarihinde Paris’te imzalandığını bildirdi. Ön anlaşmanın onaylanmasının ardından OECD’in İstanbul merkezinin kurulmasının uygun olunduğuna karar verildi.

OECD İstanbul Merkezi KurulacakUluslararası bir ekonomi örgütü olan OECD’in İstanbul’daki merkezi, faaliyetlerini Paris’teki OECD’ye bağlı olarak yürütecek. Yeni kurulacak bu merkezin hedefleri arasında Türkiye ile yakından ilişki halinde olan Balkanlar ve Orta Doğu ülkeleri, bunun yanında Kuzey Afrika ülkeleri bulunacak.

İstanbul OECD Merkezi ayrıca tüm faaliyetlerinde rekabetçilik, girişimcilik, ticaret, kamu yönetimi, inovasyon, beşeri sermayenin aktif olarak kullanımı, bağlantılılık ve altyapının geliştirilmesi, iktisadi direncin artırılması ve yeşil büyüme alanları gibi hususları baz alacak. Ayrıca merkezin İstanbul’a kurulmasıyla birlikte Türkiye, uluslararası anlamda daha görünen ve bilinen bir ülke haline gelecek.

Kurumun pay sahibi üyeleri arasında etkin bir iletişim atmosferi yaratılması ve bu alanlara ilişkin yeni politikaların geliştirilmesi de yeni kurulacak merkezin başlıca hedefleri arasında gösteriliyor. Bununla birlikte İstanbul merkezi OECD’in sahip olduğu araçların incelenmesi ve en iyi uygulamaların paylaşılması gibi çeşitli ipuçlarına Türkiye’nin daha kolay erişmesini sağlayacak.

Kurulacak OECD merkezi, İtalya ve Macaristan’da bulunan kapsama alanı dar olan ofislerin aksine, tıpkı Paris merkezinde olduğu gibi hemen her konuda politikalar sunabilecek.

Yeni Merkez Her Konuda Politika SunabilecekBu merkez; toplantılar, çalıştaylar ve seminerler gibi çeşitli etkinlikler organize edecek. Ayrıca kamu ve özel sektör arasındaki iletişimin kuvvetlendirilmesi için faaliyetler yürütülecek. Ulusal, bölgesel ve uluslararası kuruluşlarla iş birlikleri yine İstanbul merkezinin temel faaliyetleri arasında olacak. Tüm bu süreçler sonunda ortaya kapsamlı politika önerileri sunulacak.

İstanbul OECD Merkezi, Türkiye’nin ve Türkiye’ye yakın olan diğer ülkelerin sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ekonomik büyüme göstermesi için çalışacak ve bunu destekleyici her türlü faaliyete destek verecek. Yalnızca bunlarla da sınırlı kalmayan söz konusu merkez, Türkiye’yi OECD’nin Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika odaklı bölgesel bir üssü konumuna taşıyacak.

Öte yandan merkezin faaliyetleri kapsamında Türkiye’de gerçekleştirilecek toplantılara hem OECD ülkelerinden heö de diğer ülkelerden temsilciler katılım gösterecek ve bu sayede Türkiye’yi daha yakından tanıma fırsatı elde edecekler. Uluslararası ekonomi kuruluşu OECD’in yeni kurulacak merkezi ayrıca Türkiye-OECD arasında daha sağlıklı ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum