Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ocak Ayında İhracat Birim Değer Endeksi %3,8 Arttı

TÜİK tarafından açıklanan dış ticaret endekslerine göre ocak ayında dış ticaret haddi 97,5 seviyesinde gerçekleşti.
Ocak Ayında İhracat Birim Değer Endeksi %3,8 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2021 dönemine ait dış ticaret endekslerini açıkladı. Buna göre ihracat birim değer endeksi ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 arttı.

Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %3,9, ham maddelerde (yakıt hariç) %9,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %4,4 artarken, yakıtlarda %16,4 azaldı.

İhracat miktar endeksinde ise yıllık bazda %1,4 oranında düşüş oldu.
İhracat Miktar Endeksi
Kaynak: TÜİK

Söz konusu dönemde ithalat birim değer endeksi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,9 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %10,4, ham maddelerde (yakıt hariç) %21,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %7,7 artarken, yakıtlarda %22,6 azaldı.

İthalat miktar endeksinde %9,4 oranında azalma kaydedildi. Yıllık bazda gıda, içecek ve tütünde %25,2, yakıtlarda %17,1 ve imalat sanayinde %1,8 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) %5,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi %1,8 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre 2020 Aralık ayında 113,7 olan ithalat miktar endeksi %1,6 azalarak 111,8 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise geçen yılın aynı döneminde 105,0 olan ithalat miktar endeksi %3,1 azalarak 101,7’ye geriledi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi 97,5 seviyesinde gerçekleşti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum