Yatırım yapmaya başla!

NTSB, İtfaiye Aracına Çarpan Tesla Model S Kazasının Kararını Yayınladı!

Tesla Model S'in 2018 yılında yaptığı "Autopilot Kazası"nın sonucuna varıldı!
NTSB, İtfaiye Aracına Çarpan Tesla Model S Kazasının Kararını Yayınladı!

Geçtiğimiz yıl Kaliforniya’da yaşanan bir kaza haberini sizlerle paylaşmıştık. Tesla Model S ile yolculuk yapan bir kişi duramayarak bir itfaiye aracına arkadan çarpmıştı. Farlı birçok güvenlik ekipmanına sahip Model S’in nasıl bu kazayı önleyemez demesiyle başlayan süreç, Tesla’nın hatalı olduğuna kadar götürülmüştü. Zira aracın otomatik pilot sisteminin açık olduğu ve yüksek hızda frenleme yapmadan özel görev aracına çarptığı söylenmişti.

Kullanıcı tarafı otonom sürüşün bu gibi kazaları önlemesi gerektiğini söyleyerek Tesla’ya karşı davada bulunacaklarını bildirmişlerdi. Aynı şekilde marka da bu kazanın teknisyen ve mühendislerince incelenerek, kanıtlarının NTSB (Ulaşım Güvenliği Kurulu)ye verileceği söylenmişti. Detaylar aşağıda;

Tesla’nın hazırladığı raporlar gerçeği açıklıyor.

Tesla modellerini bir bilgisayar ağı üzerine kurduğu için araçla ilgi olan çoğu şeyi takip edebiliyor. Yaşanan kaza sonrası NTSB’de konu üzerine giderek, sorunun otonom sisteminde mi yoksa sürücüde mi olduğunu araştırmış.

2018 Kaliforniya Model S kazasında yolculuğun son 13 dakika 48 saniye boyunca AUTOPİLOT sisteminin devrede olduğu anlaşılmış. Sorun teşkil eden kısım burası değil. Sorun, belirli sürelerde aracın direksiyonuna dokunmak zorundasınız. Bu, gidişi tam olarak sisteme bırakmadan sürücünün uyanık olmadığı anlaşılır.

Ancak kazada tespit edilen ise sürücünün tüm ikazlara rağmen direksiyona dokunmamış olması. Son uyarıdan 51 saniye boyunca her hangi bir temas yapılmamış.

Model S’in gidiş sırasında öndeki araçla birlikte şerit değiştirdiğinde hızının 33 km olduğu tespit edilmiş. Şerite girilmesi ardından sürücü aracını 130 km hıza sabitlemiş. Ancak hızlanması sırasında Model S önündeki itfaiye aracını fark edemeyerek 50 km hızla arkadan çarpıyor.

Sürücü kaza anında tam olarak ne yaptığını hatırlamasa da radyoyu değiştirdiğini veya kahve içtiğini söylemiş. Burada Tesla haklı olabilir. Çünkü henüz Tesla dahil hiç bir firma tamamen kendi kendine gidebilen bir otopilot sistemini araçlarına entegre etmedi. Yani 4. seviyeye geçilmedi. Kullanılan seviye 2 yazılımında, araçlar anlık bir müdahale için sürücüden belirli saniye aralıklarıyla direksiyona dokunulmasını istiyor. Sonuç olarak Amerikalı firma NTSB tarafından haklı bulunmuş. Konu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum