Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Novak: ABD’deki Akaryakıt Fiyatlarının Sebebi Rusya Değil

Rusya’nın enerji kaynaklarını hiçbir zaman bir silah olarak kullanmadığını söyleyen Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, artan benzin fiyatlarına değindi.
Novak: ABD’deki Akaryakıt Fiyatlarının Sebebi Rusya Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir ayını doldurmak üzere olan Rusya – Ukrayna savaşının yarattığı jeopolitik gerilim, enerji fiyatlarının tarihi yüksek seviyelere çıkmasına yol açtı. Rusya, Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi olmasının yanında, önemli petrol üreticileri arasında yer alıyor. Savaş gerilimi petrolün yükselmesine, bu da paralelinde küresel olarak pompa fiyatlarının artmasına yol açtı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, ABD’nin akaryakıt fiyatlarından Rusya’yı sorumlu tutmaya çalıştığını fakat Moskova hükümetinin bu durumla alakası olmadığını söyledi.

ABD’nin Rusya’dan petrol ve petrol ürünleri alımını yasaklamasının akaryakıt fiyatlarındaki artışın sebeplerinden biri olduğunu belirten Novak, sene başından bu yana ABD’deki fiyatların yüzde 19 arttığını aktardı.

Öte yandan Rus enerji kaynaklarının ABD pazarındaki payının sadece yüzde 3 olduğunun altını çizdi. Rusya’nın enerji kaynaklarını hiçbir zaman silah olarak kullanmadığını söyleyen Novak, onlarca yıldır dünya pazarlarına güvenilir tedarikçisi olduğunu dile getirdi.

Savaş gerilimine rağmen var olan sözleşmelere bağlı olarak, 2024 yılına kadar Avrupalı tüketicilere gaz tedarik etmeye devam edeceklerini açıkladı.

ABD Rusya’dan Petrol Alımını Durdurmuştu

ABD Başkanı Joe Biden, bu ayın başlarında aldığı karar ile Rusya’dan petrol ve doğal gaz ithalatının yasaklandığını duyurmuştu. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Biden, ulusal güvenlik ve ekonomi ekibinin benzin fiyatlarını düşürmek için fazla mesai harcadıklarını söyledi.

Reuters haberinde ise Biden’ın rekor düzeye çıkan benzin fiyatlarını kontrol altına almak için çok fazla seçeneğe sahip olmadığı belirtildi.

Petrol fiyatlarındaki son duruma bakıldığında, Çarşamba günü yüzde 4’lük bir artış meydana geldi. 15 Mart’ta 97 dolara inen Batı Teksas türü ham petrolün varili gün içinde 114 doları aştı. Brent petrol ise 111 – 121 dolar arasında dalgalandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu