Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Norveç Kripto Paralardaki Risklere Karşı Yatırımcıları Uyardı

Düzenleyici kurum piyasanın yasal çerçeveye oturtulması gerektiğini vurguluyor.
Norveç Kripto Paralardaki Risklere Karşı Yatırımcıları Uyardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar ülkelerin düzenleyici kurumları tarafından sürekli değerlendirme sürecine tutuluyor. Norveç Mali Denetleme Kurumu yatırımcılara kripto para ticareti yaparken bir takım uyarılarda bulundu. Yapılan uyarı Bitcoin’deki aşağı yönlü sert fiyat hareketi sonrasında yayınlandı.

Norveçli tüketicilerin koronavirüs pandemisi sırasında giderek daha fazla yeni yatırımlar aradığı kaydedildi. Kripto paraların diğer yatırım seçeneklerine göre çok daha fazla dikkat çektiğinin altının çizildiği açıklamada, teknolojinin yeni ve heyecan verici olduğu belirtildi.

Kayıp Riski Yüksek

Kayıp Riski Yüksek

Norveç’in mali düzenleyicisi Finanstilsynet tüketici koordinatörü Jo Gjedrem, kripto paraların aşırı fiyat dalgalanmaları yaşadığı ve kayıp riskinin yüksek olduğunu söyledi. Gjerdem, piyasanın önemli suç faaliyetlerini de kendisine çektiğini ve yatırımcıların çeşitli yollarla aldatıldığına dikkat çekti.

Kripto paralar Norveç’te büyük ölçüde düzenlenmiş bir yapıya sahip değil. Geleneksel yatırımların aksine, kripto para alıcıları için yasal bir tüketici koruması olması gerektiği kaydedildi. Gjedrem, kripto paraların tüketiciler için uygun bir yatırım şekli olabilmesi için yasal bir çerçeveye ve yatırımcı korumasına ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Avukat, Avrupa Komisyonu’nun kripto para piyasasını düzenlemek için Eylül 2020’de bir teklif sunduğunu hatırlattı. Düzenleme dört yıl içinde yürürlüğe girmesi beklenen önerilen kurallar, piyasanın kötüye kullanılması, ihraççı yetkilendirmesi ve yatırımcı koruması dahil olmak üzere çeşitli alanları kapsıyor.

Finanstilsynet yatırımcıları düzenlemeler yürürlüğe girene kadar, kripto para birimi ticareti yapmayı düşünen herkes dikkatli olmaları ve mevcut riskleri anlamaları konusunda uyarıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%