Yatırım yapmaya başla!

2018 Nobel Ekonomi Ödülü Sahiplerini Buldu!

2018 Nobel Ekonomi Ödülü, William Nordhaus ile Paul Romer’a verildi. Detaylar aşağıda;
2018 Nobel Ekonomi Ödülü Sahiplerini Buldu!

2018 Nobel Ekonomi Ödülü, ABD’li Paul M. Romer ile William D. Nordhaus’a layık görüldü. Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Romer ve Nordhaus’un ödülü iklim değişikliği ile teknolojik inovasyonu makroekonomik analize entegre ettikleri için kazandığı belirtildi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin bugünkü açıklamasıyla duyurulan haber tüm dünyada yankı uyandırırken, Yale Üniversitesi’nden Nordhaus’un ekonomi ve iklim arasındaki etkileşimi tanımlayan nicel bir model yaratan ilk kişi olmasına dikkat çekildi.

New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi’nden Paul Romer’ın ise endojen büyüme teorisi çalışmalarından dolayı Nobel’e layık görüldüğü söylendi.

Paul RomerRomer’ın bu çalışmayla, ekonomik güçlerin firmaların yeni fikirler ve üretme konusundaki istekliliğini nasıl yönettiklerini göstererek endojen büyüme teorisi denilen yeni bir geliştirme modelinin temellerini attığı kaydedildi. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi konuyla ilgili; “onların bulguları, piyasa ekonomisinin doğa ve bilgi ile nasıl etkileşimde bulunduğunu açıklayan modeller kurarak, ekonomik analiz kapsamını önemli ölçüde genişletti” ifadelerini kullandı.

Ayrıca kazananların kesin cevaplar vermese de onların bulgularının akademiyi sürdürülebilir küresel ekonomik büyümenin nasıl sağlanacağına dair cevaplara yakınlaştırdığı vurgulandı.

2018 Nobel Ekonomi Ödülü William Nordhausİlgili haberde, bu yılın Nobel Barış Ödülü’nün Kongolu doktor Denis Mukwege ve Ezidi aktivist Nadia Murad’a, Nobel Kimya Ödülü’nün Frances Arnold, George Smith ve Gregory Winter’a, Nobel Fizik Ödülü’nün Arthur Ashkin, Gerard Mourou ve Donna Strickland’a, Nobel Tıp Ödülü’nün ise James P. Aliison ve Tasuku Honjo’ya verildiği hatırlatıldı.

Ayriyeten 2018’in ödüllerinin iki nedenden dolayı göze çarptığı bildirildi. Bunlardan bir tanesi, akademi üyelerinden Katarina Frostenson’un eşi Fransız fotoğrafçı Jean-Claude Arnault’a 18 kadın tarafından cinsel taciz suçlaması yapılması sonrası ödülün 2019’a ertelenmesiydi. İkincisi ise 2018’de 3 kadının Nobel’e layık görülmesiydi çünkü bu prestijli etkinlik için sıra dışı bir sayıydı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum