Yatırım yapmaya başla!

Nobel Ödüllü Ekonomistten Bitcoin Yorumu: “Hemen Yasaklanmalı!”

Bitcoindeki dalgalanma devam ederken geleceği ile ilgili farklı yorumlar gelmeye devam ediyor. İşte Nobel Ödüllü ekonomistin yorumu;
Nobel Ödüllü Ekonomistten Bitcoin Yorumu: “Hemen Yasaklanmalı!”

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, ekonomi dünyasının önde gelen isimlerindendir. Yaptığı bitcoin yorumu ise geniş bir çevrede ses getirdi. “Hemen yasaklanmalı” diyen Stiglitz, detaylı bir açıklama yaparak kripto paralara karşı yorumunu yayınladı. Stiglitz’e göre; bitcoin başta olmak üzere tüm dijital paralar tehlikeli ve hiçbir anlamları yok.

Bitcoin 11 bin dolar sınırını aştıktan sonra hızlı bir düşük gösterdi ve % 20 oranında gerileyerek 9 bin dolar seviyelerine indi.

Bitcoin 11 Bin Dolardan Sert Düştü

Bitcoinde görülen bu ani yükseliş ve düşüşler sonrasında yorum yapan ekonomist, dijital para birimlerindeki tehlikelere dikkat çekti. Devletin öncelikli görevinin para birimi oluşturmak olduğunu belirterek, kripto paraların bir anlam taşımadığını ifade etti.

Stiglitz, “bitcoin aynı benzerleri gibi sadece bir balon,” dedi ve sosyal bakımdan bir anlam taşımadığını söyledi.

Bu nedenlerden dolayı yasaklanması gerektiğine dikkat çekti. Tüm bunlara karşı bitcoine CME Group sonrasında Nasdaq Borsası’ndan da destek geldi. Anlayacağınız bitcoin dünyayı ve özellikle Wall Street’i ikiye bölmeye devam ediyor.

Dünyanın teknoloji borsası olan Nasdaq da bitcoin vadeli kontratlarını işleme açmayı planladığını açıkladı.

Nasdaq Bitcoin Desteği

Alınan bilgilere göre Nasdaq ve Cantor Fitzgerald LP isimli aracı kurum, bitcoin yarışına katılan son isimlerden oldu. Nasdaq Borsası’nın 2018’in ilk çeyreğinde kontratları işleme açmayı planladığı belirtildi. Aracı kurumun ise bitcoin türevlerini kendi borsasında 2018 yılının ilk yarısında yatırımcılara sunacağı dile getirildi.

FED’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles ise merkez bankalarının dijital para birimi çıkarmasının riskli olduğunu açıkladı.

Randal Quarles Bitcoin Riskli Yorumu

Quarles, “bir merkez bankası tarafından çıkarılan ve dünya genelinde geçerli olan dijital para biriminin, ciddi siber ataklara maruz kalabileceğinden, para aklama ve terör finansmanında yaygın bir şekilde kullanılabileceğinden endişeliyim,” dedi. Yapılan yorumlara bakıldığı zaman, uzman isimlerden gelen en mantıklı yorum olduğunu düşünüyorum.

Quarles, kripto paraların diğer varlıklar tarafından desteklenmediğini ve bu nedenle asli değerleri olmadığını da söyledi.

Bitcoinin Asli Değeri Yok

Tüm bunlar nedeniyle dijital paraların, yeni finansal varlık olarak kabul edilmesinin zor olduğunu ifade etti. Kullanımlarının artmasının ise finansal istikrar açısından önemli riskleri beraberinde getireceğini belirtti. Quarles’in yorumlarına karşı, dün New York FED Başkanı William Dudley, kendi dijital para birimlerini çıkarma konusunu düşünmeye başladığını söylenmişti. Anlayacağınız dijital para piyasasında çelişen yorumlara, FED de eklenmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum