Yatırım yapmaya başla!

Nobel Ödüllü Ekonomist: Trump’ın 1.5 Trilyon Dolarlık Vergi Reformunun Etkisi Bitiyor

Nobel ödüllü ekonomist Edmund Phelps, Trump’ın 1.5 trilyon dolarlık vergi reformunun Amerikan ekonomisini yükselttiğini ancak bu etkinin yakında sona ereceğini söyledi Detaylar aşağıda;
Nobel Ödüllü Ekonomist: Trump’ın 1.5 Trilyon Dolarlık Vergi Reformunun Etkisi Bitiyor

2006’da Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanan ve 1982’den bu yana Columbia Üniversitesi profesörlerinden olan Edmund Phelps, Donald Trump tarafından 2017 yılında başlatılan 1.5 trilyon dolarlık vergi reformunun Amerikan ekonomisini artırdığını ancak düşük kurumsal ve bireysel vergilerin olumlu etkisinin ancak bu kadar uzun sürebileceğini söyledi.

Sonuçta ABD ekonomisi geçtiğimiz yıl boyunca gelişmiş ekonomiler arasındaki tek iyi noktaydı ve bu kısmen Trump’ın vergi indirimlerini izleyen yüksek kurumsal yatırımlardan kaynaklanmıştı. Keza 2018’de ABD’de yarım trilyon dolardan fazla paranın şirketler vasıtasıyla ülkeye geri dönmesi de durumu ortaya sermişti.

Edmund Phelps: Vergi Reformunun Etkisi En Fazla İki Yıl Daha Sürebilir

Edmund Phelps: Vergi Reformunun Etkisi En Fazla İki Yıl Daha SürebilirAncak Nobel ödüllü ekonomist Edmund Phelps, böyle bir etkinin en fazla iki yıl daha süreceğini belirtti. Pazar günü Pekin’deki Çin Kalkınma Forumu’nda konuşan Phelps; “Bir patlama yaşıyoruz ancak tümü sona eriyor. Bu yüksek düzeydeki üretim ve istihdam sürdürülebilir değil.” dedi. Ekonomi politikasının kısa ve uzun vadeli etkiledi konusundaki çalışmaları için 2006’da Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazan Phelps; yüksek yatırım seviyesinin daha uzun sürmesine şaşıracağını, bunun belki bir yıl en fazla ise iki yıl daha devam edeceğini vurguladı.

Ve bu durumda daha normal bir istihdam ve işsizlik seviyesine ineceklerini öngördü. Zaten vergi reformundan yararlanan şirketlerin ülkeye soktukları para miktarı da giderek yavaşlayan bir hal almıştı. Örneğin, Ocak-Mart döneminde ülkeye geri dönen 300 milyar dolar civarındaki para, yılın üçüncü çeyreğinde rakamın 3’te 1’inden daha az olmuştu. Phelps de söz konusu tükenişe işaret ederek vergi reformunun etkisinin maksimum iki yıl daha süreceğini bildirdi. Vergi reformunun yanı sıra ABD-Çin ilişkileri konusunda da yorum yapan ekonomist, ABD’nin Çin tarafından dolandırılmadığını söyledi.

Edmund Phelps: Çin’in ABD’yi Dolandırdığı Trump Tarafından Yanlış Yönlendirilmiş Bir İnanç

Edmund Phelps: Çin'in ABD'yi Dolandırdığı Trump Tarafından Yanlış Yönlendirilmiş Bir İnançTrump’ın ekonomik cehaleti ABD-Çin ticaret savaşına neden oldu diyen Columbia Üniversitesi profesörü Jeffrey Sachs ile benzer şekilde görüş bildiren Phelps; ABD’nin Çin tarafından dolandırılıp dolandırılmadığı yönündeki soruya bunun Başkan Trump ve diğer pek çok insan tarafından yanlış yönlendirilmiş bir inanç olduğunu vurgulayarak cevap verdi.

Çin’deki üretkenliğin inanılmaz büyümesinin Amerikan sanayilerinin ürettikleri ürünler için daha iyi fiyatlar almalarına yardımcı olduğunu belirten Phelps, aynı zamanda Çin’deki gelişmelerin ABD ihracatı satın almak için harcanabilecek gelirler yarattığını kaydetti.

“Bana göre Çin, Batı’nın lehine bir güç, aleyhine değil. Anladığım kadarıyla (bazı ABD) endüstrileri Çin ihracatından zarar görmüş olabilir ancak bu büyük resim değil.” diyen Nobelli, ayrıca Çin’in de ihracatındaki patlamadan fayda sağladığını ve bunun birçok insan için daha iyi işler ve daha iyi gelirler yarattığını anlattı. Ticaretin devam edeceğini umduğunu söyleyen Phelps, bunun her iki ülkedeki milli gelir için iyi olduğunu düşündüğünün üzerini çizerek Amerika’daki her üretici için iyi olmasa da nüfusun büyük bölümü için iyi olduğunu savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum