Yatırım yapmaya başla!

Nissan’ın Yeni CEO’su ve Yönetici Takımı Belli Oldu!

Nissan, Çin operasyonlarını yöneten Makoto Uchida'yı CEO olarak markanın başına getirdi...
Nissan’ın Yeni CEO’su ve Yönetici Takımı Belli Oldu!

Nissan, Renault ittifak grubunun başındaki isim olan Carlos Ghosn’un yolsuzluklar nedeniyle görevinden uzaklaştırılmasından beri, geçici idare ile işlerine devam ediyordu. Haliyle Japon firma bocalama yaşamış ve bazı birimlerde düşüşler yaşamıştı. Nissan, Çin kolunun patronu olan Makoto Uchida‘yı şirketin başına getirdi.

Uzak Doğu markasının yeni icra kurulu başkanı olan Uchida, 1 Ocak 2020’ye kadar görevinin başında olacak. Şirketi de geçici olarak duran Yasuhiro Yamauchi‘den devralacak. Markanın Çin tarafını yöneten bu kişi, birçok başarıya imza atmış. En kısa anlatımla da Nissan satışlarının üçte birini Çin’de gerçekleşmesini sağlamış. Detaylar aşağıda;

Makoto Uchida’nın firmayı alt markalarla toparlaması bekleniyor.

Nissan kötü gidişata rağmen gelecek için önemli çalışmalar yaparak, otonom ve elektrikli araçlar klasmanında söz sahibi olacak seviyeye gelmişti. Renault ittifakının bozulması ardından 2019 yılı Nissan ilerleyişine negatif yönlü yansımıştı.

Nissan Makoto Uchida’yu CEO olarak göreve atarken, Ashwani Gupta’yı da operasyon müdürü olarak gösterdi. Konu hakkında konuşan Nissan Yönetim Kurulu Başkanı Yasushi Kimura, “ Kurul Uchida’nın işi ilerletmek için doğru bir liderdir. Uchida’nın şirketi bir takım olarak yönetmesini, hemen işin geri kazanılmasına odaklanmasını ve şirketi yeniden canlandırmasını bekliyoruz” dedi.

Kendi sistemini kuracak olan yeni yönetici, çalışma arkadaşlarını belirleniş ve atamalarını gerçekleştirmiş. Mitsubishi işletmesinin başında olan isim ve eski bir Renault yöneticisi olan Ashwani Gupta en sağlam ateşleyici güç olarak görülürken, COO başkan yardımcı olan Kun Seki ile birlikte çalışacak.

Gupta ve Uchida seçiminin herkesçe çok iyi karşılandığı ve “ittifak için bir zafer” olarak yorumlanan yeni yönetici takımının Nissan’ın kurtuluş anahtarı oldukları söylendi. Kimura, “Gupta ve Seki’nin yeni CEO’yu desteklemek için uzmanlık ve deneyimlerini tam olarak kullanabilmelerini bekliyoruz” dedi.

Son dönemlerde Nissan’ın durumlarına baktığımızda bize göre bu yöneticilerin ilk olarak lüks alt markası Infiniti için çalışmalar yapmaları gerekiyor. Zira geçen hafta yayınladığımız Infiniti satış ve durumlarında iç karartıcı sonuçlar vardı. Batı Avrupa’dan çekilme kararı almasıyla Infiniti model üretimlerini durdurmuştu. Aynı zamanda omurga pazarı olan ABD’de de çökme seviyesine gelmişti. O yüzden Nissan Çin’den gelen yeni marka CEO’sunun bu kısımda hızlı bir çalışma yapacağını düşünüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum