Yatırım yapmaya başla!

Nissan, Renault’la Olması Beklenen Tam Birleşme Önerisini Reddetti

Renault, Nissan ile olan ortaklık şartlarında uygun önergeler sunsa da, Japon temsilci halen daha birleşmeye yanaşmıyor!
Nissan, Renault’la Olması Beklenen Tam Birleşme Önerisini Reddetti

Fransa-Japonya arasındaki ilişkiler son zamanlarda Renault eski CEO’su Carlos Ghons’un davaları damga vuruyor. Macron halen daha sarı yeleklileri yatıştırmaya çalışırken, ticari tarafta olağan karışıklık giderilemiyor. Yaşanan CEO Skandalı sonrasında Nissan ortalık konusunu yeniden gözden geçireceğini söylemişti. Şartlara tekrar bakılarak neler yapılabileceği konuşulacaktı.

Anlaşılan o ki Japon şirket suçlamaların sebebinin faturasını direkt olarak Renault’ta kesmiş. Ghons’un ısrarla bana komplo kurdular demesi de bir şeyi değiştirmediği belli. Birçok tutuklamadan sonra kefaletle serbest bırakılan eski yöneticiye bir de ağır tahliye kuralları getirilmişti. Detaylar aşağıda;

Renault-Nissan-Mitsubishi stratejik ortaklığında ilk imzalar 1999 yılında atılmıştı.

Bu birleşim başına da Carlos Ghosn getirilerek, başarması çok zor olan bir işin üstesinden gelmişti. Birleşme sonrasında Renault, Nissan’ın (oy hakları) %43‘üne sahipken, Japon Nissan, Renault’un %15‘ine elinde bulunduruyordu. 20 yıldan beri de bu bozulmadı. Ancak şu var ki Nissan, kazançlarını daha iyi yaptıktan sonra bu oranın düzenlenmesini istemişti. Kabul olunmayan istek üzerine de Carlos olayı yaşandı.

Bazı düşünceler de zaten anlaşmanın bozulmasını sağlamak için kurulan komplonun eski CEO’ya Nissan tarafından yapılan bir oyun olarak görülüyor. Mantıksız olduğunu söyleyemeyeceğiz! Nissan CEO’su Hiroto Saikawa, Renault CEO’su Thierry Bollore ve Fransız otomobil üreticisinin başkanı Jean-Dominique Senard’ın Nissan ile tam bir birleşmeyle ilgilenmediğini söyledi.

Renault’un önerisinde her iki şirket de %50 hisseyle yola devam edecek ve eşit kurul temsiline sahip olunacaktı. Anlaşma şartlarının diğer tarafında yönetim merkezi ne Japonya ne de Fransa olacaktı. Tahmin edilen ülke Singapur‘du ancak o da reddedildi.

Renault CFO Clotilde Delbos geçen hafta düzenlenen bir konferansta “Her zaman söylediklerimiz ve yine aynı şeyi söylüyoruz, istediğimiz şeyin ittifakın geri dönüşsüz olması. Bu, Nissan ile beraberce takip ettiğimiz şey.” dedi. 50/50 ortaklığa dahi düşünme payı çıkartan Nissan’ın birleşme konusundaki ısrarı, ilerleyen zamanlarda olumsuz havaya dönüşebileceğini işaret ediyor. Şimdilik Renault’un lehine gelişmeler yok. Konuyla ilgi ayrıntılar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum