Yatırım yapmaya başla!

Nisan’da Yıllık Enflasyon Euro Bölgesi’nde %0,3’e, AB’de %0,7’ye Geriledi

Nisan ayı yıllık enflasyon verilerini açıklayan Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi, salgınla savaşını sürdürüyor.
Nisan’da Yıllık Enflasyon Euro Bölgesi’nde %0,3’e, AB’de %0,7’ye Geriledi

Aylardır dünya gündeminden bir an olsun düşmeyen koronavirüs, 325 bini aşkın insanın canından olmasına neden oldu. Alınan zorunlu önlemler ise küresel ekonomiyi açılması zor bir biçimde kilitledi.

Kapanan iş yerleri, fabrikalar, işsiz kalan insanlar ve ödenmesi bir hayli zorlaşan borçların ortasında dünyanın dört bir yanından gelen veriler, her seferinde felaketle bir kez daha yüzleştirdi.

Özellikle Avrupa’da ağırlaşan koronavirüs tablosu, Rusya ve İspanya’da kaydedilen vaka artışları ile devam ediyor. 213 ülke halihazırda hem sağlığını hem de ekonomilerini kurtarmaya çabalıyor.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi Nisan ayı yıllık enflasyon rakamlarını açıkladı.

Açıklanan veriler, Euro Bölgesi Nisan ayı yıllık enflasyonunun %0,3’e gerilediğini gösterdi. Bölgenin Mart ayı enflasyonu %0,7 seviyesindeydi. Bilindiği gibi Covid-19 salgını yayılma hızını Mart ayı itibarıyla artırarak zamanla tüm dünyaya sıçradı.

Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası (AMB) bölgede enflasyon seviyesini %2’nin hemen altında ve buraya en yakın seviyede tutmayı amaçlıyor. Fakat bugün açıklanan verilere bakıldığında, rakamların bankanın hedeflerinden uzak olduğu görülüyor.

Euro Bölgesi Enflasyon Grafik
Kaynak: Investing

Nisan enflasyonunda görülen gerileme, aynı şekilde AB’de de kaydedildi. AB’nin Nisan ayı yıllık enflasyonu %0,7’ye indi. Aynı veri Mart’ta %1,2 seviyesinde bulunuyordu.

Ülkelere Göre Enflasyon Oranları
Kaynak: Eurostat

Yukarıdaki tabloyu inceleyecek olursak; Nisan ayı yıllık enflasyonu en yüksek olan ülkeler ise sırasıyla Çekya, Polonya, Macaristan ve Romanya’nın yer aldığını görüyoruz. Oranlar ise sırasıyla %3,3, 52,9, %2,5 ve %2,3 olarak belirlenmiş.

Yine aynı grafikte salgını yenen tek Avrupa ülkesi olan Slovenya ile birlikte Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Estonya ve Yunanistan’ın en düşük enflasyona sahip ülkeler olduğu görülüyor. Bu ülkelerdeki enflasyon seviyeleri ise sırasıyla -%1,3, -%1,2, -%0,9 ve -%0,9 olarak ölçülmüş.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum