Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nijerya Merkez Bankası CBDC için Bitt ile Ortaklık Kurdu

Düzenleyici kurum kısa süre önce CBDC yönergesini paylaşmıştı.
Nijerya Merkez Bankası CBDC için Bitt ile Ortaklık Kurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Barbados merkezli fintech firması Bitt Inc, önerilen e-naira dijital para birimi için Nijerya Merkez Bankası’nın teknik ortağı olacak. Nijerya Merkez Bankası, (CBN) Bitt Inc’i şirketin teknolojik yeterliliği, verimliliği, platform güvenliği, birlikte çalışabilirlik ve uygulama deneyimine” dayanarak seçtiğini vurguladı.

Açıklamada fintech firmasının Doğu Karayipler Merkez Bankası’nın Nisan ayında piyasaya sürdüğü dijital para birimi DCash’in geliştirilmesindeki deneyiminin altı çizildi. Ortaklık duyurusu, CBN’nin merkez bankası dijital para birimi veya e-naira adı verilen CBDC için ön yönergeleri yayınlamasının ardından geldi.

Nijerya merkez bankasının Project Giant adlı girişimi, ülkenin fiat para birimi naira’nın değerine sabitlenecek. CBN’nin Ekim ayında başlayarak CBDC’yi pilot olarak kullanmayı planladığı bildiriliyor.

Diğer yandan komşu ülke Gana merkez bankası da yakında dijital para birimini piyasaya sürmeyi planlıyor. Nijerya Merkez Bankası geçtiğimiz Şubat ayında ticari bankaların kripto borsalarına hesap hizmeti sağlamasını yasaklamıştı. Diğer yandan dijital para çalışmaları ise sürdürülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%