Yatırım yapmaya başla!

NHTSA, Tesla Model Serilerinin Kaza Sonuçlarını Yorumladı!

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi'nin Tesla araçlar üzerinde gerçekleştirdiği testlerin sonuçları açıklandı! Bakalım Tesla'lar ne kadar güvenliymiş?
NHTSA, Tesla Model Serilerinin Kaza Sonuçlarını Yorumladı!

Otomobil üreticileri modellerini sunmadan önce en fazla parayı kaza testlerine harcarlar. Güvenlik paketlerinin aktif çalışmaları, aracın darbeleri emme seviyesi ve kaporta aksamının ne derecede büküldüğü gibi aşamalar kontrol edilir. Araç kaza testlerinde en bilindik isim EuroNcap‘tır. Onun dışında ülke ve firmaların kendine ait deneme ortamaları da bulunuyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi NHTSA‘nın Tesla Model S ve Model X’e uyguladığı kaza testlerinin sonuç ve yorumlamalarını yaptı. Kendi kategorilerinde en güvenli araç olma yolunda ilerleyen tamamı elektrikli araçların iyi sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

Model S ve Model X NHTSA’dan da 5 Yıldızı Kaptı!

Araç testleri sadece kapalı ortamlarda gerçekleştirilmiyor. Sağlamlıklarını her şartta kanıtlamak adına en soğuk ve sıcak bölgelerde de sürüşleri yapılıyor. Tesla bu konuda da iyi puanlar kaydetmiş. Model’ler NHTSA’nın çarpışma testlerinden en yüksek olan 5 yıldız almaya hak kazanmış.

Geçtiğimiz gün sizlerle paylaştığımız Model X takla testinden sonra da devrilme riskinin diğer araçlardan %50 daha iyi olduğu not edilmiş. Özellikle Model 3’ün önden çarpışmalarda üstün derece ödülü verildiğini belirtelim!

Yine de her şey mükemmel değil. Karayolu Güvenliği Enstitüsü (IIHS) Model S’in farlarının, Model 3’ün de frenlerinin zayıf olduğunu raporlarında belirtmiş. Bunun üzerine de Elon Musk bu durumları düzeltecek yazılım güncellemesine söz verdi!

Tesla ve Diğer Elektrikli Arabalar İçten Yanmalı Otomobillerle Karşılaştırıldı

Bu karşılaştırma her iki motor tipinin yanlış giden bir durumda nasıl tepki verdiği, yani yangın çıkarmaya en meğilli hangisi ona bakıldı. Yapılan analizler sonucunda Amerika’da yıllık 174 bin araçta yangın meydana geliyormuş. 300 bin Tesla’nın yollarda olduğu ve 12 milyar km yolculuktan sonra 40 yangın meydana geldiği söylendi.

Sonuç olarak; içten yanmalı motora sahip araçların Tesla ve müadillerinden 11 kat daha güvenli olduğu raporlandı. Sanırsak bu sonuca varılmasındaki neden, çarpışma anında pillerin anında alev aldığı ve yangın kesicilerin müdahalesinin yeterli olmayışı.

Tesla’nın Oto Pilot Sisteminin Yerinde Kullanılmadığı Söylendi

Birçok Tesla sürücüsü otomatik pilot sistemini her koşulda kullanabileceğini zannediyor. Bazı durumlarda, mesela Uber aracının bisikletli birini öldürmesi gibi araçlarda algılama sorunları çıkabiliyor.

Daha da önemlisi NHTSA’nın da dediği gibi otonomda yine de araç hakimiyetinin bizde olması gerektiği ve sürüş yeteneklerinin hala %100 seviyesine ulaşmadığını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum