Yatırım yapmaya başla!

New Financial’a Göre Brexit AB’nin Sermaye Piyasalarını Derinden Sarsacak!

New Financial tarafından yayımlanan bir analiz, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının bölgenin sermaye piyasalarında gerilemeye sebep olacağını söylüyor.
New Financial’a Göre Brexit AB’nin Sermaye Piyasalarını Derinden Sarsacak!

Düşünce kuruluşu New Financial’ın resmi web sitesinde yayımladığı bir analiz, gittikçe derinleşen Brexit meselesine yönelik bir iddiayı ortaya attı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması için geri sayım başlamışken, bölgenin sermaye piyasalarının bu ayrılıktan olumsuz etkileneceği savunuldu.

Brexit ile sarsılan İngiltere buna rağmen ekonomideki güçlü duruşunu koruyor ve AB’nin en büyük finansal hizmetler merkezi olarak önemli bir konumda bulunuyor. New Financial’ın analizine göre, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması AB’nin sermaye piyasalarını mevcut durumundan çok daha küçük bir hale getirecek ve bölgenin ekonomisi “daha az gelişmiş” bir düzeye gerileyecek.

Kuruluşun ortaya attığı bu iddia Brexit’e yönelik bir endişeye işaret ediyor ve bu ayrılığın AB ekonomisi için bir tehlike oluşturacağını gösteriyor.

Brexit'e Yönelik Bir Endişeye İşaret EdiyorAyrıca New Financial’ın tahminine göre AB’den ayrılık İngiltere’ye bölgenin finansal hizmetler merkezi konumunu kaybetmesine sebep olmasının yanı sıra Fransa ya da Almanya onun bu işlevini üstlenecek; belki de AB bu iki ülke birden merkez konumuna geçecek.

Raporda ayrıca Brexit’in ardından AB ekonomisinin zor durumdaki bankacılık sektörüne şu an olduğundan daha fazla bağımlı bir hale gelebileceği vurgulandı. Kısacası kuruluşa göre Brexit’in gerçekleşmesi AB’nin en büyük ve en önemli finansal merkezini kaybetmesi anlamına geliyor.

AB’nin İngiltere’yi bünyesinde bulundurmaması bölgenin küresel sermaye piyasası faaliyeti içindeki payının %21 seviyesinden %14’e kadar düşmesi anlamını da taşıyor.

Faaliyet %14 Seviyesine DüşecekDiğer taraftan Birleşik Krallık’ın şu anda 300 adet varlık yönetim şirketi, işlem platformu, banka ve sigorta firmasına kapılarını açtığı biliniyor. Yine New Financial’ın araştırmalarına göre İngiltere şu durumda AB sermaye piyasası faaliyetlerinin yaklaşık üçte birlik kısmını tek başına üstleniyor. Üstelik bahsedilen bu oran Almanya ve Fransa’nın faaliyetlerinin toplamından fazlasına denk geliyor.

Görüldüğü üzere Brexit’in AB ekonomisi üzerinde yaratacağı olumsuzluklar şimdiden endişe yaratmaya başladı. Yakın zamanda 2019’un ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verilerini açıklayan Euro Bölgesi, önceki üç aylık döneme kıyasla %0.2 büyürken, yıllıklandırılmış bazda ise %1.2 oranında büyüdü. 31 Ekim’deki Brexit sonrası ekonomisinde ne gibi değişimler olacağı şu an için yalnızca tahminlerden ibaret görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum