Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İki Yılın En Düşük Seviyesini Gören Netflix Hisselerini ABD – Çin Gerilimi mi Etkiledi?

Netflix hisselerinin son iki yılın en düşük seviyesini görmesi, ABD – Çin geriliminin bir sonucu olarak görüldü. Çünkü Trump, Çin yatırımlarına sınırlama getireceğini duyurdu!
İki Yılın En Düşük Seviyesini Gören Netflix Hisselerini ABD – Çin Gerilimi mi Etkiledi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Yükselişiyle ABD’nin en popüler şirketleri arasında yer alan, hatta S & P 500 listesindeki ikinci en iyi performans gösteren firma olan Netflix’in hisseleri, Pazartesi itibarıyla son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Haziran 2016’dan bu yana en büyük düşüşünü yaşayan Netflix, dün % 6.5 oranında düştü ve 384 dolar seviyesinden kapandı. Kaldı ki medya devinin Cuma günkü kapanış fiyatı 411 dolar olarak kaydedilmişti. Neticede; Netflix için rekor fiyat tahmini verilmesinin üzerinden yalnızca birkaç gün geçmişken böyle bir düşüş yaşanması piyasalarda büyük yankı uyandırdı.

Ayrıca Pazartesi, yalnızca Netflix için değil başka teknoloji şirketleri için de olumlu seyreden bir gün olmadı.

Netflix Hisseleri 25 Haziran'da % 6.5 Düştü Son 12 ayda % 170’in üzerinde yükselen Square hisseleri de Pazartesi günü yaklaşık % 6’lık düşüş yaşadı. Yine son 12 ayda % 150 yükselen Twitter da dün % 5 oranında geriledi. Stitch Fix’in hisselerinde de % 10’luk düşüş görüldü. ABD’li çip üreticisi Micron % 7, AMD ile Nvidia da % 4’lük gerilemeleriyle dikkat çekti.

Bu noktada uzmanlar, Netflix gibi pek çok teknoloji şirketinin hisselerinde yaşanan düşüşe vurgu yaparak ABD – Çin geriliminin etken olduğunu söyledi.

ABD'nin Çin Yatırımlarını Kısıtlayacağı Yönündeki haberler Piyasaları EtkilediÇünkü ABD Hazine Bakanlığı, Çin’in ABD’deki yatırımlarına yeni sınırlandırmalar getireceğini duyurmuştu. Yabancı kaynaklar Trump’ın; en az % 25’i Çinli şirketlere ait olan teknoloji firmalarının, robotik, elektrikli otomobil, uzay teknolojileri gibi alanlarda faaliyet gösteren ABD’li şirketleri satın almalarını yasaklayacağı yönünde haber yapmıştı.

Ayrıca Steven Mnuchin, endüstriyel açıdan önem taşıyan teknoloji şirketlerine yatırımın kısıtlanması yönündeki haberleri Twitter’dan da doğrulamıştı.

Steven Mnuchin ABD Teknolojisini Hedef Alan Tüm Ülkelere Kısıtlama Getireceğini Duyurdu Hatta söz konusu sınırlamanın yalnızca Çin’e değil, ABD teknolojisini çalmaya çalışan bütün ülkelere uygulanacağını dile getirmişti.

Öte yandan; bazı uzmanlar Çin’de faaliyet bile göstermeyen Netflix’in bu yaptırımdan doğrudan etkilenmeyeceği, çünkü firmanın gücünün patentli teknolojiden değil içerik kütüphanesi, marka adı ve fiyatlandırma gücü gibi faktörlerden geldiği yönünde görüş bildirdi.

Hisse senetleri bu yıl iki katına çıkan Netflix’in geniş çaplı bir geri çekilmeye karşı savunmasız kalması ya da aşırı değerlenme endişelerinden etkilenmesi, düşüşün nedenleri arasında gösterildi. Fakat analistleri ikiye ayıran bu düşüşün sürüp sürmeyeceği konusunda kararsız kalındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu