Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NATO Liderlerinden Ortak Bildiri: İttifakın Güvenliğini Savunacağız

Günlerdir beklenen NATO Liderler Zirvesi yapıldı. Rusya’ya savaşı derhal bitirmesi çağrısı yapılırken, saldırının küresel güvenliği tehdit ettiği belirtildi.
NATO Liderlerinden Ortak Bildiri: İttifakın Güvenliğini Savunacağız
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle toplanan NATO Liderler Zirvesi yapıldı. 30 üye ülke liderinin topluca fotoğraf çektirmesinin ardından, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında savaş gündemli görüşmelere başlandı.

Basın bülteninde yer alan açıklamada, “Bizler, 30 NATO Müttefikinin Devlet ve Hükümet Başkanları, Rusya’nın onlarca yıldır Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik en büyük tehdit olan Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını ele almak için bugün bir araya geldik. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı Avrupa’da barışı paramparça etti ve muazzam insani acılara ve yıkıma neden oldu.” ifadesine yer verildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin en güçlü şekilde kınandığı, Putin’e bu savaşı derhal durdurmaya çağırdıkları belirtildi. Belarus’un da suç ortaklığına son vermesi gerektiği söylendi.

İnsani ve uluslararası hukuk ihlallerinden sorumlu olanları cezalandırmak için uluslararası toplumun geri kalanıyla birlikte çalışılacağı, artan cinsel şiddet ve insan ticareti riskinden derin endişe duyulduğu belirtildi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı’nın 16 Mart kararı ve askeri operasyonları derhal askıya alması kararına uyması gerektiği aktarıldı.

Ukraynalıların Rusya’nın acımasız savaşına karşı kahramanca direndiği ve dünyaya ilham verdiği söylendi. Açıklamada, “Rusya’yı, siviller için hızlı, güvenli ve engelsiz insani erişime ve güvenli geçişe izin vermeye ve insani yardımın Mariupol ve diğer kuşatma altındaki şehirlere ulaştırılmasına izin vermeye çağırıyoruz. Nükleer santralleri tehlikeye atanlar da dahil olmak üzere sivil altyapıya yönelik saldırıları da kınıyoruz. ” denildi.

Ukrayna Kendini Savunma Hakkına Sahiptir

Ukrayna Kendini Savunma Hakkında Sahiptir2014 yılından bu yana Ukrayna’nın Silahlı kuvvetlerinin eğitildiği, askeri kapasitelerinin güçlendirildiği ve dayanıklılığının artırıldığı açıklandı. NATO müttefiklerinin desteklerini artırmasıyla birlikte Ukrayna’nın kendisini savunmaya devam ettiği belirtilen ortak bildiride siber güvenlik, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditlere karşı da yardım sağlamaya devam edileceği aktarıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile tam dayanışma içinde olunduğu, savaşta hayatını kaybeden insanların saygıyla anıldığı belirtildi.

Zelenskiy NATO Zirvesi’ne Kiev’den bağlanarak “20 binden fazla tankınız var ve bundan yüzde birini vermenizi, satmanızı istedik ama net cevap alamadık. Savaşta yapılan yardım çağrılarına cevap alamamak korkunç bir şey.” şeklinde konuştu.

NATO’da olmamalarına rağmen hem kendi hem de onların değerlerini, bir aydır kahramanca savunduklarını söyledi. Sadece Ukrayna halkı için değil Avrupa’nın güvenliği için de savaştıklarını, Avrupa Birliği’e tam üyeliği hak ettiklerini gösterdiklerini belirtti.

Konuşmasında dikkat çeken bir konu fosfor bombası oldu. Zelenskiy, Rusya’nın fosfor bombası kullandığını iddia etti. Ayrıca doğudaki NATO ülkelerini hedef almayı planladığını açıkladı.

Stoltenberg: Büyük Güvenlik Kriziyle Karşı Karşıyayız

Stoltenberg: Büyük Güvenlik Kriziyle Karşı Karşıyayız
Kaynak: Twitter

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kremlin’in sebepsiz saldırganlığını kınadığını, bu acımasız savaşa son vermek için Rusya’ya maliyet yüklemeye devam etmeye kararlı olduklarını söyledi.

“Güvenliğimiz için kritik bir zamanda bir araya geldik.” diyen Stoltenberg, bir neslin yaşadığı en büyük güvenlik krizi ile karşı karşıya olunduğunu bildirdi.

Açıklamasında, “Toplu bir savunma ve eşgüdüm içerisinde olacağız. Ukrayna’ya daha fazla destek veriyor olacağız. Önemli askeri teçhizat, askeri ve finansal yardımlarımız da olacak. Siber güvenlik ekipmanımız destekleyecek. Kararlılığımız devam ediyor. Müttefik liderler Çin’e çağrıda bulundu: Rus işgaline ekonomik desteklerini kesmesi lazım, baskı kurması lazım ve derhal barışçıl çözüm desteğini sunması lazım.” sözlerine yer verdi.

Zirve sonrası yayımlanan ortak bildiride Rusya’nın saldırganlığına karşı koyma, Ukrayna hükümetine ve halkına yardım etme ve tüm müttefiklerin güvenliğini savunma konusunda kararlılığın devam edeceği vurgulandı.

Yapılan yardımlar kapsamında NATO’nun doğu kanadına 40 bin asker yerleştirildiği, Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya’da dört ek çok uluslu savaş grubu kurulduğu belirtilirken, “Tüm müttefiklerin güvenliğini ve savunmasını tüm alanlarda ve 360 ​​derecelik bir yaklaşımla sağlamak için tüm önlemleri ve kararları alıyoruz.” sözlerine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu