Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NATO Genel Sekreteri Antalya’da! Stoltenberg’den Açıklamalar

Antalya Diplomasi Forumu için Türkiye’de olan Jens Stoltenberg, savaş ve NATO hakkında soruları yanıtladı. Öne çıkanlar aşağıda;
NATO Genel Sekreteri Antalya’da! Stoltenberg’den Açıklamalar
Yorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Antalya Diplomasi Forumu için Türkiye’ye geldi. NTV’nin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, NATO ve Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı Antalya’da gerçekleştirilen Rusya- Ukrayna-Türkiye zirvesi hakkında; “Türkiye’ye bunu sağladığı için teşekkür ederiz” dedi. Türkiye’nin değerli ve kilit bir NATO müttefiki olduğunu belirtti.

NATO’nun bölgedeki gücünü artırıp artırmayacağı hakkında Genel Sekreter, Haziran’da Madrid’de caydırıcılık için önemli kararlar alınacağını söyledi.

Bu noktada Rusya ile Çin’in işbirliklerini artırdığını dile getiren Stoltenberg, bu durumu ele alacaklarını aktardı.

Rusya’nın askeri müdahalesinin “işgal” olarak tanımlanmasına karşı çıkan Çin, Birleşmiş Milletler’in Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya yönelik kınama tasarısında çekimser kalmıştı. Bu durum Rusya-Çin arasında yakınlaşmaya ilişkin daha çok soru işaretini gündeme getirmişti.

Stoltenberg, Almanya’nın askeri bütçesini artırması ve bunun NATO’da dengeleri değiştirip değiştirmeyeceği sorusu üzerine Almanya’nın kararını memnuniyetle karşıladıklarını ve diğer ülkelere de bütçelerini artırma konusunda çağrıda bulunduklarını bildirdi.

NATO’nun güvenliği güçlendirmesi gerektiğini çünkü öncelikle barışı korumanın önemi vurguladı.

NATO Genel Sekreteri, “Rusya’nın saldırısının hepimiz için sonuçları olacak” şeklinde konuştu. Stoltenberg son olarak Antalya Diplomasi Forumu’na övgüde bulunarak; “Erdoğan ile görüşmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

NATO Genel Sekreteri, bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüşme yaptı. Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Antalya Diplomasi Forumu’nun ilk gününe NATO Genel Sekreteri, Karadağ ve Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanları ile görüşerek başladıklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu