Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NATO’dan Yapılan Açıklamada F-35 Gelişmelerinden Dolayı Endişeli Olunduğu Bildirildi

NATO Genel Sekreteri, Türkiye’nin oldukça önemli bir müttefik olduğunu ve F-35 programından çıkarılacak olmasından dolayı endişe duyduklarını belirtti.
NATO’dan Yapılan Açıklamada F-35 Gelişmelerinden Dolayı Endişeli Olunduğu Bildirildi
Yorum

Pentagon, Türkiye’nin S-400 alması sebebiyle F-35 programından çıkarılması için resmi süreci başlattı. Düğer yandan ABD ile stratejik ortaklığın süreceği ve bu konuda Türkiye’nin aynı değerde olacağı bildirildi. Yaşanan gelişme sonrasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, gelinen noktadan dolayı endişeli olduklarını bildirdi.

Türkiye’nin NATO’nun hava savunma sisteminin entegre bir parçası olduğu ve F-35 programından çıkarılacak olmasından endişe duyulduğu ifade edildi.

f35 GelişmeleriNATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ülkelerin aldığı savunma sistemlerinin, NATO’nunkilerle uyumlu olup olmadığının önemli olduğunu, bunun dışında kimsenin kararına karışamayacaklarını söyledi. Türkiye’nin NATO’nun hava savunma sisteminin bir parçası olduğunu ve öyle olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Öte yandan ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarılacağını duyurmasının kaygı verici olduğunu aktardı. Türkiye’nin S-400 alım sürecini yakinen takip ettiklerini ve araçların NATO’nun savunma sistemine entegre edilmeyeceğini açıkladı.

Türkiye’nin DEAŞ’la mücadelede anahtar müttefik olduğunu ve S-400’den çok daha fazla öneme sahip olduğunu aktardı.

NATO - TürkiyeNATO ve Türkiye’nin karşılıklı yararlar sağladığı, Balkanlar’da, Afganistan ve Kosova’da operasyonlara katkıda bulunduğunu anlattı. Bir NATO müttefiki olarak Türkiye’nin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Bunun yanında Patriot sistemleri ile Eurosam füze sistemlerini alma konusunda da görüşmeler yapıldığını aktaran Genel Sekreter, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gibi bir durumun gündemde olmadığını vurguladı.

S-400 konusunda anlaşma sağlanamazsa, işbirliğine etkisinin en az olması için çalışılacak.

S-400 GelişmeleriPeki, söz konusu sistemlerin birbirine uyumlu olmamasına sebep olan ve birlikte çalışmasına engel olan asıl teknik özellikler ne? Genel olarak tüm NATO ülkeleri savunma sistemlerini, ortak bir veri bağlantısı kurarak tanıtıyor. Bu sayede düşman ve dost olan sistemler ayırt edilebiliyor. Eğer Türkiye F-35’leri alırsa ilk olarak aralarında S-400 de bulunmak üzere tüm bilgisayarlara dost olarak tanıtacak.

Çünkü bunu yapmazsa hiçbir NATO uçağı, S-400’lerin korunduğu bir alanda uçuş yapamayacak. Bunun için de S-400’lere Link 16 ve IFF sistemlerinin yüklenmesi ve yazılımlarının S-400’e göre entegre edilmesi gibi zorunluluklar gerekiyor. Kısaca ana sebebi bu olan teknik sorunlar nedeniyle F-35 ve S-400’lerin aynı sistem içerisinde uçuş yapması çok ciddi sorunların yaşanabileceği endişesiyle sakıncalı görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu