Yatırım yapmaya başla!

Ukraynalı Naftogaz’ın İcra Direktörü, South Stream Hisselerinin Tamamının Dondurulduğunu Duyurdu!

Amsterdam Bölge Mahkemesi tarafından Gazprom'un alt kuruluşu olarak sektörde bulunan South Stream Transport B.V.'nin tüm hisselerini dondurma kararı alındı.
Ukraynalı Naftogaz’ın İcra Direktörü, South Stream Hisselerinin Tamamının Dondurulduğunu Duyurdu!

Amsterdam Bölge Mahkemesi, Temmuz ayı sonuna doğru büyük bir kısmı tamamlanan TürkAkım Projesi’nin inşa ve yönetiminden sorumlu şirkete yönelik bir karar aldı. Ukrayna’nın ulusal petrol ve gaz şirketi Naftogaz’ın İcra Direktörü Yuriy Vitrenko tarafından söz konusu projeyle ilgilenen şirket South Stream Transport B.V.’ye ait olan tüm hisselerin dondurulduğu duyuruldu.

Sosyal medya uygulaması Facebook üzerinden bilgilendirme yapan Vitrenko, kararın Amsterdam Mahkemesi tarafından alındığını ve hisselerin Rusya’nın en büyük doğal gaz çıkaran şirketi Gazprom’a başlatılan soruşturma kapsamında dondurulduğunu söyledi.

South Stream Transport B.V.’ye ait olan hisselerin %100’ünün dondurulma nedeni olarak, Gazprom’un Hollanda’da bulunan hisselerini icradan bir gün önce kurnazca Transgaz Krasnodar LLC adlı şirkete transfer etmesi gösterildi.

Hisselerin %100'ü DondurulduÖte yandan Gazprom’un alt kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdüren South Stream Transport B.V.’den konuyla ilgili bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada hisselerin dondurulduğu doğrulanırken, meydana gelen bu durumun TürkAkım’ın yapım aşamasını herhangi bir şekilde etkilemeyeceği bildirildi.

Açıklamadan ayrıca, 2019 yılı sonu itibarıyla faaliyete geçirilmesi planlanan TürkAkım doğal gaz boru hattı aracılığıyla Rusya’dan Türkiye’ye gerçekleştirilecek olan ilk doğal gaz aktarımı için hazırlanıldığı öğrenildi.

2014 yılında Rus doğal gaz devi Gazprom ve Ukraynalı Naftogaz Stockholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsü gözetiminde birbirlerinin aleyhine olacak şekilde suçlamalarda bulunmuştu.

İki Şirket Birbirlerine Suçlamada BulunduNaftogaz tarafından Gazprom’un doğal gaz aktarımı konusundaki görev ve sorumluluklarını yerine getirmediği ortaya atılmış ve bu kapsamda şirketten 17 milyar dolar tutarında ödeme talep edilmişti. Tahkim Enstitüsü ise kısa süre önce iki büyük şirket arasındaki problemi çözmüş fakat bu çözümden fayda gören taraf Naftogaz olmuştu.

Tahkim heyeti tarafından tıpkı Naftogaz’ın iddia ettiği gibi, Gazprom’un Ukrayna’ya doğal gaz aktarımı konusunda birtakım aksaklıklar yaşattığında karar kılındı. Böylelikle Gazprom’un Naftogaz’a 2,56 milyar dolarlık ödeme yapmasını uygun gördü. Kararın ardından şirketin bu ödeme emrine uymamasıyla birlikte Gazprom’un Avrupa ülkelerindeki varlıklarının bir kısmına el koyma kararı alındı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum