Yatırım yapmaya başla!

Müzakere Gündemi ile Küresel Toparlanmalar Başlığında Pariteler ve WTI Petrole Bakış

Küresel piyasaların yakından takip ettiği müzakere sürecinin paritelere yansıması, vadeli petrol ve yen üzerinde etkisi;
Müzakere Gündemi ile Küresel Toparlanmalar Başlığında Pariteler ve WTI Petrole Bakış

Başkan Trump’ın kısmen kapalı olan ABD hükümeti ile yaptığı açıklamada yer alan Meksika sınırında bir insanlık dramının yaşandığı ve demokratların bu duruma duyarsız kalarak hükümetin kapalı kalması sürecini bir siyaset malzemesi olarak kullandıklarını belirtmişti. Hükümetin açılması Cumhuriyetçilerin kaşısında duran Demokratların bütçeyi onaylaması ile gerçekleşecek ve başkanın sert tavrında yumuşama gözlenmemekte. Gelişmenin yanında Çin müzakerelerinde olumlu tablonun anlaşma vaadediyor olması umut veren bir hal olarak gözleniyor.

ABD hükümetindeki kapalılık kaynaklı veri açıklanmasında gecikmeler de piyasalarda aksaklıklara neden olarak değerlendiriliyor. Bugün beklediğimiz Fed tutamakları takip edilecek önemli gelişmeler arasında görülebilir. İngilterenin AB’den ticari anlaşmasız ayrılmamasına yönelik yasanın İngiliz Parlamentosu’nda kabul edilmesi, bölgede olası uzaması öngörülebilecek bir Brexit sürecinin sinyali olarak görülebilir. Sürecin uzaması ise bölge varlıklarını baskılamakta.

EUR/USD ve GBP/USD Primli

EUR/USD ve GBP/USD Brexit ve Müzakere Başlığında PrimliEUR/USD’de görülen %0.24 primlenme ile 1,1468 seviyelerinden işlemler gerçekleşmekte. Parite üzerinde çalıştırılan 14 günlük RSI indikatörü al bölgesinde hareketlenirken, 100 günlük hareketli ortalamasında bulunan 1,1476 seviyesi olası bir direnç olarak gündemde.

Aralık ayında yapılması planlanan ancak Theresa May tarafından Ocak ayının 15’ine ertelenen May’in AB ile imzaladığı taslak İngiliz Parlamentosu tarafından yapılacak toplantıya sunulacak. Piyasalarda gerçekleşen yansımaya bakıldığında May’in anlaşmayı parlamentoya kabul ettirememe oranı yüksek görülüyor. GBP/USD %0.26’lık primlenme ile 1,2750 seviyesinde hareket etmekte. 100 günlük hareketli ortalamasının 1,12708 seviyesinde bulunduğu parite politik gelişmeler ciddi önem arz ediyor.

Petrol ve JPY/USD Ters Orantıda

Petrol ve Yen Ters Orantılı Hareket EdiyorUSD/JPY dar bantlı hareketleri ile 108,50 civarında işlemler görürken yukarı tarafta 109,00 seviyesi önemli bir psikolojik direnç olarak gözlenmekte. RSI 14 günlük indikatöründe 35 seviyesinde gözlenen parite satım bölgesinde dalgalanırken 50 günlük hareketli ortalamasındaki 108,70 seviyesinin altında kaydediliyor.

Petrol küresel ekonomilerde görülen büyüme beklentisinde primleniyor. WTI petrol şubat vadeli kontratında %3.25’lik pprimlenme ile 51,40 $/varil fiyatı görülüyor. Vadeli 200 günlük hareketli ortalaması 48,06 seviyesinin üzerinde hareket etmekte.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum