Yatırım yapmaya başla!

Munzur Üniversitesi Öğrencilerinin Geliştirdiği Elektrikli Arabanın Verileri Oldukça Şaşırtıcı!

Tunceli Munzur Üniversitesi Öğrencileri uzun çalışmalardan sonra değerleri ile şaşırtan elektrikli bir otomobil geliştirdiler. İşte detaylar...
Munzur Üniversitesi Öğrencilerinin Geliştirdiği Elektrikli Arabanın Verileri Oldukça Şaşırtıcı!

Tunceli Munzur Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü Tekno Endüstriyel Takımı, “Munzur” isimli elektrikli bir araç prototipi geliştirdiler. TUBİTAK’ın duyurduğu alternatif enerji araçları yarışması için oldukça ummalı bir çalışma gerçekleştirilmiş. Ortaya çıkartılan otomobilin göstermiş olduğu değerlerde oldukça konuşulacak. Öğrencilerin büyük uğraşları ile yapılan araç hakkında konuşan Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, akademik danışmanların gözetiminde, üniversite öğrencilerinin katkılarıyla aracın son haline geldiğini belirtti.

Ubeyde İpek, “Bugünkü toplantımızda üniversite öğrencilerimizin katkısıyla akademik danışmanların gözetiminde elektrikli araç noktasında bir sona gelindi. Tabi ki son derken belki de başlangıç da oldu. Bu saatten sonra aracın daha ileri boyutta geliştirilmesi ve ülkemizde ve dünyada bu noktada yapılacak yatırımlara katkı sağlaması için çalışmalarımız devam edecek. Önümüzdeki günlerde üniversitelerin yarışacağı bir elektrikli araç yarışması olacak. Önümüzdeki hafta, muhtemelen pazartesi günü süreç başlıyor. Kocaeli’de yapılıyor. Üniversitemizi temsilen de bu ekibimiz katılacak” diye konuştu.

1 yıllık araştırma ve 4 aylık laboratuvar çalışması ürünü olan Munzur 2.8 metre uzunluğunda, 1.46 metre genişliğinde ve 1.37 metre yüksekliğinde imal edilmiş.

Munzur’un motoru 1kW gücünde ve akım değeri 17 amper olarak ölçülmüş.

El yapımı bu arabanın bataryaları 3-4 saatte dolarak yaklaşık 130 km gidebildiği söylendi.

290 kg toplam ağırlığı olan aracın 130 km’deki maliyet hesaplamasından 1.43 TL’lik enerji harcaması çıkıyor.

Ülkemizde bu gibi çalışmaların yapılıyor olması oldukça sevindirici. Ancak şu varki bu gibi projelerin devlet tarafından tam olarak desteklenip, Munzur gibi otomobillerin ileri seviyelere taşınması gerekiyor.

Hatta bu işi olabildiğince hızlı yapamamız gerekiyor. Toyota’nın hibrid tarafından Tesla’nın ise tam elektrikli arabalar konusunda neler yaptıklarını anbean görüyoruz. Munzur Üniversitesini ve öğrencilerini yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik ediyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum