Yatırım yapmaya başla!

Suudi Prens İngiltere Ziyaretinde 100 Milyar Dolarlık Anlaşma Yapabilir!

Prens Muhammed bin Salman'ın bugün başlayan İngiltere gezisinin sonuçları merakla bekleniyor. Zira Suudi Arabistan ile Birleşik Krallık arasında 100 milyar dolarlık anlaşma yapılacağı tahmin ediliyor.
Suudi Prens İngiltere Ziyaretinde 100 Milyar Dolarlık Anlaşma Yapabilir!

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın İngiltere ile aralarındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmek için çıktığı ziyaret, tüm dünyanın gündeminde.

Göreve gelmesinden bu yana ilk yurt dışı ziyaretini Mısır’a yapan Muhammed bin Salman, burada Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile görüşmüştü. Ve iki ülkenin, Sina Yarımadası’nda mega kent inşa etmek için 10 milyar dolarlık ortak fon anlaşması imzaladığı duyurulmuştu.

500 milyar dolarlık NEOM Projesi kapsamında inşa edilecek bu mega kentin, bir biyoteknoloji ve dijital teknoloji merkezi olacağı belirtilmişti.

Muhammed bin Salman, Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile GörüştüVe Mısır’ın ardından İngiltere’yi ziyaret eden Veliaht Prens, şimdi de İngiliz basınının odak noktası haline geldi. Hatta pek çok medya organı Muhammed bin Salman’ın ülkeyi ziyaretini “tarihi” sözleriyle tanımladı. Bugün başlayan ve 3 gün sürecek olan İngiltere ziyareti kapsamında Prens Salman, Theresa May ve İngiliz Kraliyet Ailesi ile görüşecek.

Elbette, ziyaretlerin başlıca nedeni ülkenin ekonomisi petrol dışı sektörlerle de kalkındırmayı amaçlayan Vizyon 2030 projesini hayata geçirmek.

Muhammed bin Salman Vizyon 2030 Projesini Hayata Geçirmek için ÇalışıyorPetrol fiyatlarının gerilemesiyle kaybını başka yollardan karşılamak isteyen Suudi Arabistan Vizyon 2030 kapsamında sinema yasağını kaldırmış ve kadınların trafiğe çıkabilmesini öngören yasayı onaylamıştı.

Sonuçta; Muhammed bin Salman’ın İngiltere’deki ziyaretinde de Vizyon 2030 için hamleler yapılacak. Pek çok kaynağa göre iki ülke arasında 100 milyar dolardan daha fazla değerde anlaşmalar imzalanacak.

Ayrıca Suudi Arabistan’ın Dışişleri Bakanı Adel al-Jubeir’in açıklamasına göre ziyaret iki ülke arasındaki ilişkileri bir üst seviyeye taşıyacak.

Suudi Arabistan’ın Dışişleri Bakanı Adel al-Jubeir'in Açıklamaları Buna göre; Suudi Arabistan ile Birleşik Krallık eğitim, teknoloji ve güvenlik gibi alanlarda ortak çalışmalar yürütecek. Adel al-Jubeir anlaşmalar hakkında detay vermese de söylentiler Suudi Arabistan’ın Birleşik Krallık’a daha çok yatırım yapacağı yönündeydi. İlaveten; görüşmelerde Aramco’nun ilk halka arzının tartışılacağı da biliniyor.

Muhammed bin Salman’ın ziyaret öncesi Telegraph’a verdiği röportaja göre de Veliaht Prens, iki ülke arasındaki ilişkilerin 100 yıl önceye dayandığını vurgulamıştı.

Muhammed bin Salman Suudi Arabistan ile İngiltere İlişkilerinin 100 Yıllık Olduğunu bElirtti“İki ülkenin ilk günden beri ortak çıkarları var, İngiltere’yle büyük çaplı ilişkiler kuruyoruz” sözlerini kullanmıştı. Öte yandan, açıklamasında son dönemin tartışmalı meselesi Brexit’e de değinen Prens, Vizyon 2030’un İngiltere’nin AB’den tamamen ayrılmasıyla ülkeye önemli avantajlar sağlayacağını altını çizdi.

Diğer taraftan; Muhammed bin Salman’ın ziyaretinden hoşnut olmayanlar da Yemen’deki kayıplar nedeniyle protestolar düzenliyor.

İngiltere'de Muhammed Bin Salman'a Karşı Protestolar DüzenleniyorAncak karşıtlara rağmen anlaşmaların tamamlanması bekleniyor. Son olarak; Muhammed bin Salman’ın bugün öğle saatlerinde Buckingham Sarayı’nda Kraliçe Elizabeth tarafından ağırlanacağı bilgisinin paylaşıldığını da duyuralım.

Ardından Başbakan Theresa May’le görüşecek Veliaht Prens’in, akşam yemeğini de Prens Charles ve Cambridge Dükü William ile birlikte Clarence House’da yiyeceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum