Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

MSCI, ABD Baskısıyla Bazı Çinli Hisseleri Endekslerinden Çıkaracak

ABD'nin Pekin'e yönelik hamlelerinden birisine göre MSCI bazı Çinli hisseleri endekslerinden çıkaracağını açıkladı.
MSCI, ABD Baskısıyla Bazı Çinli Hisseleri Endekslerinden Çıkaracak

ABD ile Çin arasında bitmek bilmeyen ticaret savaşı, birinci aşama anlaşmaya karşılık sert bir şekilde devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, 12 Kasım’da Amerikan şirketlerinin ve bireylerinin, Beyaz Saray’ın Çin ordusunu desteklediğini iddia ettiği Çin şirketlerinin hisselerin sahip olmasını yasaklamıştı.

Trump’ın adeta giderayak yaptığı bu hamle sonucunda S&P DJI 21 Çinli şirketi hisse ve tahvil endekslerinden çıkaracağını açıklamıştı. Şimdi ise dünyanın en büyük borsa şirketlerinden biri olan MSCI, endekslerinden 10 Çin menkul kıymetini çıkaracağını duyurdu.

MSCI yaptığı açıklamada, 5 Ocak 2021’de mesai bitiminden itibaren geçerli olmak üzere endekslerinden Çinli şirketleri çıkarayacağını ifade etti.
MSCI Endekslerinin Özellikleri
Kaynak: MSCI

MSCI açıklamasında, kararın dünya çapında 100’den fazla piyasa katılımcısının yanıtlarına dayanarak karar aldığını belirtti. Aynı zamanda ABD’li finans kuruluşlarının küresel yatırım süreçlerindeki kapsamlı varlığının etkilenen hisse senetlerindeki işlemleri önemli ölçüde engelleyebileceğini ifade etti.

MSCI yan kuruluşların ve iştiraklerin bu işlemden etkilenmeyeceğini söyledi. Kaldırma işlemlerinin hem Hong Kong hem de anakara Çin listelerini içermesi gerekmediğini belirtirken, büyük MSCI endekslerinin küçük bir kısmını temsil ettiğini ifade etti.

Küresel yatırımcılar, ABD hükümetinin başkanlık emrinde adı geçen bazı Çinli şirketlere yatırım yapma konusunda ihtiyatlı davranıyorlar. Yatırım araştırma şirketi Stansberry China CEO’su James Early, “Bunun kendisi ekonomik olarak dünyayı sarsan bir şey değil, ama not almanızı sağlayan bir şey. Çünkü tüm bunların nasıl olduğu oldukça hızlıydı. MSCI değil, bunu yönlendiren piyasa katılımcılarıdır. Bunu, piyasa onlara yapmaları gerektiğini söylediği için yapıyorlar,” ifadelerini kullandı.

MSCI küresel yatırım yapılabilir pazar endekslerinden çıkarmayı planladığı 7 şirketi şöyle listeledi.
Endekslerden Çıkarılacak Çinli Şirketler
Kaynak: MSCI

S&P Dow Jones Endeksleri ve FTSE Russell da benzer işlemleri açıklamıştı. ABD merkezli ticaret uygulaması Robinhood ise web sitesini, kullanıcıların emirden etkilenen Çin hisselerini alıp satamayacağını söyleyecek şekilde güncellediğini dile getirdi.

İhtiyatlı dönüş, Trump yönetiminin ABD ve Çin’in ulusal güvenlik adına daha fazla ayrılması için baskı yapması üzerine geldi. İş dünyasındaki pek çok kişi uzun süredir hükümet desteğinden şikayet ediyor ve zorla teknoloji transferi gibi uygulamalar, Çinli işletmelere haksız bir avantaj sağlıyordu.

MSCI, 2018’da aldığı kararın ardından büyük küresel yatırım fonları tarafından takip edilen gelişmekte olan piyasa endeksine Çin’in anakara A hisselerini kademeli olarak eklemişti.
Çin A Grubu Hisseleri İçeren Endeksler
Kaynak: MSCI

Yatırımcılar son birkaç yılda Çin’e olan ilgisini giderek artırdı. Pekin’in yabancıların yerel pazara erişimini geliştirmeye çalışması gibi dünyanın en büyük ikinci ekonomisi de önemli bir küresel büyüme alanı olmaya devam ediyor.

MarcumBP eşbaşkanı Drew Bernstein, “En son MSCI kararı, jeopolitik faktörlerin yatırımcıların Çin’in büyümesine maruz kalma çıkarlarının üstesinden gelebileceğine dair bir sinyal gönderiyor. Çin hisse senetlerinin endekslerdeki artan ağırlığı, özellikle MSCI endekslerinde, bugüne kadar Çin’e sermaye akışında önemli bir katalizör olmuştur,” dedi.

En son duyurunun çok spesifik olduğunu ve küresel yatırımcıların Çin tüketici büyüme hikayesine katılmak için hala çok güçlü bir iştah olmasını beklediğini belirtti. Uluslararası Finans Enstitüsü’ne göre; Çin hisse senetleri Kasım’da art arda sekizinci ayda 7,9 milyar dolarlık giriş yaptı. Sürekli yatırımcı iştahının başka bir işareti ise Ernst and Young’ın verilerine göre; Çin borsaları ilk üç çeyrekte küresel halka arzların %45’ini oluşturdu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum