Yatırım yapmaya başla!

Motorinde Yeni Döneme Geçiş Onaylandı!

Bu yıl itibariyle motorine farklı bir karışım maddesi geliyor. İşte detaylar...
Motorinde Yeni Döneme Geçiş Onaylandı!

Her sektör şu anda hava kirliliği ve doğaya bırakılan zehirli gazlara alternatif çözümler için büyük çalışmalar yapıyor. Fabrikasyon üretimlerde gerek baca gerekse artık maddelerin oluşturduğu ekstra kirliliğe “dur” harekatları başlatılmıştı. Daha temiz bir dünya için fosil yakıtların son sürat bitirilmesi ve araçların elektrikli motorlarla üretilmesi, büyük bir hızla ilerliyor. Çin başta olmak üzere ülkeler elektrikli araçlara daha çok yatırım yaparak, fosil yakıt kullanımını sonlandırıyorlar.

Geçen sene emisyon değeriyle doğaya en çok zarar veren yakıt olan motorinde biodizel dönemine geçileceğini bildirmiştik. Bu süre zarfında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bu konu üzerinde gerekli çalışmalarını bitirerek, motorine ek katkı maddesiyle satılması kararı alındı.

EPDK, motorinin içinde binde 5 oranında biyodizel ile karıştırılmasını öngörmüştü.

Motorinde Biyodizel Dönemi

2018 yılının Ocak ayında uygulamaya başlanacağı ve artık motorinli araç yakıtının biyodizelle satılması söylenmişti. Ve bu uygulama tüm firmalara zorunlu tutuldu. Biyodizel kısmi tarım ürünleri ve atık yağ karışımından elde ediliyor. Alınan binde beş biyodizel yakıt karar oranını daha iyi anlamak için; 200 litre motorine 1 litre biyodizel katılması diyebiliriz.

Zorunlu karar çemberinin içerisinde yerli üretim olma şartı da var.

Mazota Biyodizel Katkısı

Üreticilerin biyodizeli yerli malı tarım ürünlerinden yapması zorunlu hale geliyor. Ülkemizde biyodizel üretim lisansına sahip 12 tane firma var. Şirketler yıllık toplam da 240 bin tondan fazla biyodizel üretebilecekler.

Önceden de dediğimiz gibi biyodizel yakıtının araç motorlarına vereceği zararlar halen tartışılmaktadır. Organik yağların baz ve alkol karıştırılarak dizele çevrilmesinden sonra elde edilen yakıtın, özellikle yeni nesil araç motorlarında büyük tahribat yapacağı iddia ediliyor. Diğer bir kesim ise ayrışımı basit olan ve toksin olmayan biyodizelin kullanımından dolayı motorlarda hasar olamayacağını söylüyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum