Yatırım yapmaya başla!

Moody’s’e Göre Petrol Fiyatları Rusya, Ukrayna ve Kazakistan GSYİH’lerinde İtici Güç Olabilir

Moody's'ten gelen güncellemeye göre petrol fiyatları belirtilen ülke GSYİH'lerinde itici bir güç olabilir. Ayrıntılar şöyle;
Moody’s’e Göre Petrol Fiyatları Rusya, Ukrayna ve Kazakistan GSYİH’lerinde İtici Güç Olabilir

Moody’s piyasa güncellemesinde bugün yer alan gelişmelerde Rusya, Kazakistan ve Ukrayna dikkat çekti. Finansal olmayan şirketler ve petrol gelişmelerinin yansımaları hakkında değerlendirmeler yapılırken GSYİH verileri ve öngörülerle ilgili belirtilen hedefler duyuruldu. Petrol gelişmeleri ilgili ülkeler için tetikleyici birer güç olarak lanse edildi.

Yetkililer istikrarlı görünümün en önemli itici güçlerini ılımlı GSYİH büyümesinin destekleyici petrol fiyatlarının ve iç talebin yavaşlamasının birleşimi olduğunu ifade etti.

Petrol Fiyatları ve Düşük Enflasyon GSYİH’te İtici Güç Olabilir

Güncel Petrol Gelişmeleri Rusya'yı EtkiliyorRusya, itici petrol fiyatları ve düşük enflasyon 2019’da GSYİH büyümesinin %1.9’unu destekleyecektir (2018’de %1.8’den yukarda bir beklenti belirtildi). Beklenen devlet destekli kalkınma projeleri, zayıf iç talebi destekleyebilir. Ancak yeni yaptırım tehdidi, iş güvenine ve yatırımcı iştahında bozulmalara yol açabilir.

Rusya borsa endekslerine baktığımızda genel anlamda bir değer kaybı gözlemlenmekte. Rusya finansal tablolarında gözlemlediğimiz günlük bazda sektörel özete bakacak olursa; petrol ve doğal gaz %0.52, enerji %0.46 ve maden %0.08 değer kaybederken diğer tarafta endekse ters orantılı değer kazanan sektör ise %1.44 ile telekomünikasyon oldu.

Kazakistan ve Ukrayna Görünümlerine Petrol Destekçi

Ukrayna ve Kazakistan GSYİ'leri Petrol Gücüyle ArtabilirKazakistan için destekleyici petrol fiyatlarının, artan petrol üretiminin ve petrol dışı ekonomideki toparlanmanın 2019 yılında GSYİH büyümesini %2.01 oranında destekleyebileceği yorumlanırken (2018’de % 3.7’den az gerçekleşebileceği ifade edildi.), ancak son zamanlardaki değer kaybının tüketici güveni ve iç talep üzerindeki etkisi olacaktır.

Ukrayna GSYİH büyümesinin 2019 yılında (%3.5’ten) yavaşlayarak reformlar, yatırımlar, ilgili politik ve jeopolitik belirsizlik ve demografik özelliklere meydan okuduğu yorumlandı. İç talep iyileşirken ve enflasyon düşerken, olay riskleri yüksek ve bankacılık sistemi zayıf olarak belirtildi.

Ukrayna finansallarında da görünüm Rusya’yı aratmıyor. PFTS endeksinde %0.16 ve Ukraine UX endeksinde ise yataydan negatife ayrışan bir görünüm meydana geldi. Kazakisan endekslerinde KASE %1.14 değerlenirken KASE BMC %0.02 değer kaybetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum