Yatırım yapmaya başla!

“May’in Liderlik Kabiliyeti Yok” Diyen Mobius Gitmesi Gerektiğini Söyledi

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, İngiltere Başbakanı Theresa May'in liderlik kabilyetinin olmadığını ve gitmeyi gerektiğini söyledi. İşte detaylar;
“May’in Liderlik Kabiliyeti Yok” Diyen Mobius Gitmesi Gerektiğini Söyledi

Emekli yatırımcı Mark Mobius, Brexit konusunda önemli bir haftaya girilmesinin hemen öncesinde İngiltere Başbakanı Theresa May için çarpıcı açıklamalar yaptı. “Liderlik kabiliyetinin olmadığını düşünüyorum” diyen Mobius, anlaşmasız Brexit’in başta İngiltere için felaket olacağı konusunda uyarılarda bulundu.

Mark Mobius, bu haftaki önemli Brexit oylaması öncesinde İngiltere’nin lideri May için affedilmeyecek sözler söyledi.

Mobius May YorumuOldukça dikkat çeken bu sözleri, Dubai’deki Global Mali Forum’da CNBC’ye söyleyen Mobius, Başbakan May’in artık ayrılma zamanının geldiğini dile getirdi. Mobius Capital Partners’ın kurucusu olan Mobius, “Sanırım May gitmeli,” dedi ve “Onun liderlik kabilyetine sahip olmadığını düşünüyorum. Kişisel olarak ne düşündüğünü söylemeye istekli olacak birisi olmalı” ifadelerini kullandı.

May’in Brexit konusunda kendi düşüncelerini söyleyebilmesi gerektiğini belirten Mobius, aslında May’in Brexit’e karşı olduğunu düşündüğünden de bahsetti. May, 2016 yılının Haziran ayında yapılan Brexit seçimlerinden önce Avrupa Birliği’nde kalmayı, İngiltere ekonomisine, güvenliğine ve hatta İskoçya ile olan birlikteliğe olumsuz etkileri olabileceği konusunda sessizce desteklemişti. Hükümetin başı olduktan sonra Brexit, Brexit anlamına gelir” diyerek, referandumun sonuçlarını onurlandırmaya söz vermişti.

Mobius, May’in neden ‘buna karşıyım, bence kötü bir fikir, nedenleri bunlar, bize etkileri ne olacak” diye sormadığına dikkat çekti.

May Kendi Düşüncesini SöylemiyorMobius, bu hafta parlamentoda gerçekleşecek olan oylamanın ardından sterlinin zayıflamasını beklediğinden de bahsetti. Bazı uzmanların, anlaşmasız bir Brexit durumunda sterlinin dolara karşı yüzde 25 oranında düşebileceğini söylediğini hatırlattı. GBP/USD paritesi için tıklayın.

May, Muhafazakar Parti’nin üyeleri ve sonrasında muhalefet partisi milletvekillerinin liderliğine güven duymalarının ayrı ayrı oy kullanması sonrasında isyan etmesine karşın ayakta kalabildi. Ancak Ocak ayında AB liderleriyle olan ve titizlikle yürütülen müzakereler sonucunda Brexit konusunda anlaşmaya varılamayarak ezici bir yenildi elde etti.

Bugün milletvekilleri May’in Brexit anlaşmasına ikinci kez oy kullanacak ve anlaşmazsız bir Brexit olup olmayacağına karar verecekler.

İkinci Brexit Oylaması YapılacakEğer basit bir çoğunluk anlaşmayı onaylamazsa milletvekilleri, İngiltere’nin 28 üyeli bloğu anlaşmadan bırakıp bırakmayacağı konusunda oy kullanacaklar. 29 Mart tarihi yaklaşırken, gerginliğin arttığı da hesaba katılırsa oldukça riskli bir döneme girildiği söylenebilir. Anlaşmasız bir Brexit’in İngiltere ekonomisi için felaket olacağı ve bunun uluslararası ekonomilere yayılacağı yorumları yapılıyor.

Parlamento üyeleri, anlaşmasız bir Brexit’in aleyhine oy kullanırsa 50. maddenin uzatılması ve İngiltere’nin 29 Mart’taki ayrılışının gecikip gecikmeyeceği konusunda oylama yapacaklar. Uzmanlar bugün yapılacak oylamada muhtemelen sonuçların bölünmüş durumda olacağını düşünüyorlar.

Anketlere göre büyük bir kısım, May’in yenileceğini öngörürken, Brexit’in iki ila üç ay daha gecikmesi tahmin ediliyor.

Brexit İki ila Üç Ay GecikebilirPazar günü bir açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, milletvekillerinin hükümetin çıkış anlaşmasını reddetmesi durumunda Brexit’in geri alınabileceğini söyledi. Bu yorum, parlamentodaki iki büyük Avrupalı fraksiyonun May’in çok büyük bir yenilgi ile karşı karşıya geldiği konusunda yapılan uyarıların hemen ardından geldi.

Mobius ise İngiltere’nin AB’yi ve politikacılarının müteakip liderliğini terk etme oylarını eleştiren en geniş yatırımcı ve pazar kitlilerinden birisi olarak görülüyor. Daha önce CNBC’ye konuşan BlackRock CEO’su Larry Fink, Brexit’i İngiltere’nin liderlerinin sorumsuzluğu olarak adlandırmış ve bunun dünyadaki her sektör kuruluşunu oldukça sinirlendiren bir sorun olduğunu dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum