Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mnuchin’in ABD Bankalarıyla İlgili Güvence Vermesi Piyasalarda Yeni Bir Endişe Yarattı

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in alışılmadık şekilde ABD bankalarıyla ilgili güvence vermesi, piyasalarda karışıklığa ve endişelere yol açtı. Detaylar şöyle;
Mnuchin’in ABD Bankalarıyla İlgili Güvence Vermesi Piyasalarda Yeni Bir Endişe Yarattı
Yorum

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ülkenin en büyük 6 bankasıyla görüşmesi ve kamuoyuna bankaların gayet iyi durumda olduğu yönünde güvence vermesi, piyasalarda endişe yarattı. Çünkü Steven Mnuchin’in hamlesi, çoğu piyasa gözlemcisinin sormadığı, en azından bunu açık bir şekilde yapmadığı soruların kapılarını açtı.

Tüm Amerikalılar için daha güvenli bir finansal sistem oluşturmak için çalıştığını savunan bağımsız organizasyon Better Markets’in CEO’su Dennis Kelleher; “Steven Mnuchin’in yorumlarındaki sorun, onun ya gelişmelerden habersizmiş gibi ya da başka hiç kimsenin bilmediği bir problemi biliyormuş gibi konuşması” dedi.

Borsa Çarşamba günü bir miktar toparlanma gösterse de Mnuchin’in yorumlarının yeni bir endişe yarattığına dikkat çekildi.

Steven Mnuchin'in Yorumları Piyasalarda Endişelere Yol Açtı Keza söz konusu endişe kaynağı, insanların ABD bankalarının sağlamlığı konusunda endişelenip endişelenmemesi gerektiğiydi. Halka açık kanıtlar, bankaların krizde olmadığını gösteriyordu. FED de en büyük bankaların işsizliğin fırlaması veya konut fiyatlarının çakılması gibi olası senaryolar altında nasıl davranacağını ölçerek stres testleri gerçekleştiriyordu.

Haziran ayındaki bir raporda FED, Amerikan bankalarının bir sonraki ekonomik gerilemeye dayanacak kadar iyi ve güçlü durumda olduğu sonucuna varmıştı.

Amerikan Bankaları Durumu Halka Açık Raporlarda İyi Ayrıca 2008 mali krizinden sonra çıkartılan yönetmelikler, bankaların bir krizde kolaylıkla nakde çevrilebilecek belirli likit varlıklara sahip olmaları gerektiğini öngörüyordu. Sonuçta Mnuchin’in Pazar günkü açıklamasında bankaların bol likiditeye sahip olduklarını söylemesi, piyasada kafa karışıklığı ve şaşkınlıkla karşılanarak Noel tatilinin hemen öncesinde fırtınalı bir işlem günü yaşanmasına yol açtı.

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endekslerindeki düşüşlerle ABD piyasaları tarihin en kötü Noel arifesini yaşadı.

ABD Tarihinin En Kötü Noel Arifesi Yaşadı Mnuchin’in alışılmadık şekilde JP Morgan, Goldman Sachs, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup ve Morgan Stanley’nin CEO’larıyla görüştüğünü duyurması, bankaların tüketicilere, işletmelere borç vermek ve diğer piyasa işlemlerini gerçekleştirmek için yeterli likiditeye sahip olduklarını doğrulaması piyasalarda huzursuzluk yarattı.

Kelleher konuyla ilgili; “bankacılık sektöründe likidite ve sermaye eğilimi hakkında mantıklı kaygılar var ne var ki bunun, bugün piyasada gördüğümüzün bir parçası olduğunu sanmıyorum” diyerek Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in bu konuda yorum yapan herkesi gafil avladığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu