Yatırım yapmaya başla!

MIT Profesörleri Ford’un Ecoboost Motorunun Çalıntığı Olduğunu Söylediler!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Ford'un çift enjeksiyon teknolojisini izinsiz şekilde motorlarında kullandığına dair dava açmış. İşte haberin detayları...
MIT Profesörleri Ford’un Ecoboost Motorunun Çalıntığı Olduğunu Söylediler!

Ford’un teknolojik motoru Ecoboost‘un çalıntı olduğu iddaları ortalığı karıştırdı. Belirli dönemlerde, genel olarak şirketler arasında malzeme ve teknolojik manada bazı çalıntı haberlerine rastlamıştık. Bunları garantilemenin yolu da patent başvurusundan geçiyor. Tamamen yeni bir otomobil modeli veya ona dair kullancağını bir özellik veya ismi güvence altınıza alabiliyorsunuz. Peugeot 3008, 5008, 308 gibi ortası sıfırlı-rakamlı araç isimlerinin patentlendiği gibi.

MIT (Massachusetts Institute of Technology), Amerikan markanın patentli bir teknolojiyi Ford’un motorunda kullandığını söylüyor. Bloomberg‘in haberine göre davalar açılmış ve konu hakkında gerekli bilir kişilerin araştırmaları başlamış. İşte haberin detayları…

Ford ve MIT, bazı ortak teknolojik gelişimler için masaya oturmuşlar.

2007 yılında buluşma gerçekleşmiş güç aktarma organları, yakıt ve enerji teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik ortak bir enerji araştırma programı oluşturulduğu söylendi. Bunların haricinde ikili arasında personel eşleştirme gibi ikinci bir girişim gerçekleşmiş. 2015 yılına gelindiğinde ise Ford ile MIT arasında bazı anlaşmazlıklar çıkmış ve pazarlıkların red edilmesi üzerine “aç gözlü mucitlerin” ortaya farklı bir şey attıklarından bahsedildi.

MIT profesörleri Leslie Bromberg, Daniel R. Cohn ve John B. Heywood, Ecoboost’un daha iyi yakıt ve hava karışımı ve yanma kararlılığı sağlayan çift enjeksiyon teknolojilerinin mucidinin kendileri olduğunu söylüyorlar. Davanın içerisinde Ethanol Boostting Systems adlı bir firma da bulunuyor.

EBS, üç araştırmacı tarafından kurulan bir şirket ve 2014 yılında çift enjeksiyon teknolojilerinin patenlerini Ford’a lisanslamayı teklif ettikleri söylendi. Ancak araç üreticisinin bunu reddettiği söylendi.

Davada MIT ve EBS, Ford’un düşen patentleri kullanma anlaşmasına rağmen, otomobil üreticisinin teknolojiyi en yeni motorlarına dahil etmeye başladığını söylüyorlar. Denilene göre de bu teknoloji, Ford’un F Serisi kamyonlarında ve diğer modellerinde kullanılıyor. Şimdilik sonuçlanan bir şey yok ve dava devam ediyor. Gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum