Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mike Pence Çin’i Koronavirüs Salgını Konusundaki Şeffaflığı için Övdü

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin'i koronavirüs salgını konusundaki şeffaflığı için övdü.
Mike Pence Çin’i Koronavirüs Salgını Konusundaki Şeffaflığı için Övdü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Pekin’in yeni, hızla yayılan koronavirüs ile başa çıkmada dünya sağlık yetkilileriyle eşi benzeri görülmemiş bir şeffaflık gösterdiğini söyledi. Durumun üzücü olduğunu ve her türlü desteği vermek için Çin’in yanında olduklarını aktardı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, ülkedeki teyit edilmiş koronavirüs vakalarını 31 binin üzerine yükseltirken ölüm sayısı 636’ya ulaştı. Çin hükümeti, seyahat yasağı ve vatandaşları ateş ve öksürük için izlemek de dahil olmak üzere çeşitli önleyici tedbirler aldı.

Birçok perakendeci mağazalarını kapattı. Sağlık yetkilileri gerçek koronavirüs vakalarının sayısının çok daha fazla olduğuna inanırken, Mike Pence de dahil bazıları da hızlı raporlama ve salgın hakkında bilgi paylaşma istekliliği nedeniyle Çin’i övdü.

“Çin’in dünya sağlık yetkilileri ile eşi benzeri görülmemiş bir şeffaflık gösterdiğini düşünüyoruz” ifadeleri de bunu gösterdi.

Mike Pence Çin Koronavirüs Salgını Konusundaki Şeffaflığı ÖvdüÖte yandan Aralık ayında yeni koronavirüs hakkında alarm veren bir Wuhan doktoru, Ocak’ta polis tarafından yasa dışı ve yanlış bilgiler yaydığı için kınanmıştı. Li Wenliang isimli doktor, bu hafta hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

CNBC’ye konuşan Pence, Perşembe günkü Başkan Donald Trump ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping arasındaki telefon görüşmesine atıfta bulunarak; “Trump, ABD’nin hazır, istekli ve kaynakları dağıtmaya hazır olduğunu açıkça belirtti” dedi.

Telefon konuşması sonrasında Twitter’dan yaptığı açıklamada Trump, Xi Jinping’in güçlü ve keskin şekilde koronavirüse karşı saldırıya liderlik etmeye odaklandığını söyledi.

Mike Pence Çin Koronavirüs Salgını ŞeffaflıkHiçbir şeyin kolay olmadığını ama özellikle havalar ısınmaya başladığında ve virüs zayıfladığında başarılı olacağını aktardı.

“Başkan Xi, çok başarılı bir operasyonun başını çekeceğinden dolayı Çin’de büyük disiplin yaşanıyor. Yardım için Çin ile yakın olarak çalışıyoruz!” dedi. Uzmanlar ise koronavirüs hakkında endişe verici yorumlarda bulundu. Görüş bildirenlerden Evercore ISI Başkanı Ed Hyman, virüs nedeniyle ilk çeyrekte Çin’de hiç büyüme olmayacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu