Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Microsoft’un Karı Tahminlerin Üzerinde Geldi

Teknoloji devi Microsoft, Nisan-Haziran dönemi mali yıl kar raporlarını açıkladı. Buna göre şirketin net karı geçen yıla göre ikiye katlanarak 6,51 milyar dolara çıktı.
Microsoft’un Karı Tahminlerin Üzerinde Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD merkezli yazılım ve bilişim şirketi Microsoft, Nisan ve Haziran aylarını kapsayan net kar gelirlerini açıkladı. Dünyada teknoloji ve yazılım denince akla ilk gelen isim olan dev şirketin kar oranı, beklentilerin üzerinde gelerek artış gösterdi. Karın tahminlerin üzerinde gelmesinde, bulut operasyonundaki hızlı büyümenin etkileri olduğu düşünülüyor.

Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, 2017 Nisan-Haziran dönemindeki net kar, geçen yıla göre ikiye katlandı.

Microsoft’un net karı geçen yıl 3,12 milyar dolardı. Dördüncü çeyrek olarak kabul edilen Nisan-Haziran dönemindeki kar ise 6,51 milyar dolar olarak açıklandı. Bu rakama ise geçen senenin aynı dönemine göre %109 artışla ulaşıldı.

Mali yıl dördüncü çeyreğine ilişkin yapılan açıklanmaya göre; firmanın toplam geliri 20,61 milyar dolardan 23,32 milyar dolara yükseldi.

Şirketin borsadaki durumuna bakıldığında, hisse başı karının 0,39 dolardan 0,83 dolara çıktığını görmekteyiz.

Analistlerin bu konuda beklentileri hisse başına 0,71 dolar seviyesindeydi. Şirketin mali yıl kazanç ve kar oranları açıklandıktan sonra, New York Borsası’ndaki değeri yükseldi. İşlem saati içerisinde hisse başına 74,30 dolar olan fiyatlar, işlem saati bittikten sonra 77,20 dolara çıktı. Hisse değerindeki bu seviye, tüm zamanların en yükseği oldu.

Microsoft İcra Kurulu Başkanı Satya Nadella, şirketin dördüncü çeyreğindeki bu büyümede, bulut platformundaki inovasyonun etkili olduğunu söyledi.

Bulut operasyonunun geliri, mali yıl takviminin dördüncü çeyreğinde %11 arttı ve 7,43 milyar dolara çıktı. Analistlerin beklentisi 7,32 milyar dolar civarındaydı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu