Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MGK Toplantısı: Türkiye Arabuluculuk Çabalarını Sürdürecek

4 saate yakın süren MGK toplantısı sona erdi. Rusya – Ukrayna krizi başta olmak üzere önemli meselelerin ele alındığı toplantıdan ilk açıklamalar şöyle…
MGK Toplantısı: Türkiye Arabuluculuk Çabalarını Sürdürecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Ulusal ve bölgesel güvenlik gündemiyle Beştepe’de yapılan toplantı 3 saat 45 dakika sürdü.

Erdoğan’ın da katılacağı Brüksel’deki Olağanüstü NATO Liderler Zirvesi öncesinde Rusya-Ukrayna krizine dair değerlendirme yapıldı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada “Montrö Boğazlar Sözleşmesi sorumlulukları yerine getiriliyor. Türkiye, arabuluculuk çabalarını sürdürecek” ifadesine yer verildi.

Açıklamada; “PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür.” denildi.

“Ateşkes için Çabalar Artırılmalı”

"Ateşkes için Çabalar Artırılmalı"Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasındaki son gelişmelerin tüm boyutlarıyla ele alındığı, saldırıların bir an önce nihayete erdirilerek ateşkesin sağlanması gerektiği söylendi. İki ülke arasındaki sorunların Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü gözetilerek kalıcı bir şekilde çözülmesine yönelik çabaların artırılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Toplantıda Irak ve Libya’da yaşananlara değinilerek, terör örgütleriyle mücadelenin devam edeceği söylendi. Irak halkının güvenlik ve huzuruna vurgu yapılarak, siyasi süreçlerin ülkedeki istikrarı pekiştirecek şekilde ilerletilmesi temenni edildi.

Libya’da sağlanan sükunetin de halkın huzur ve refaha kavuşması için önemli bir kazanım olduğu ifade edildi. Yeni çatışmalara sebebiyet verebilecek adımlardan kaçınılması, kalıcı barış ve istikrarın tesisi için demokratik süreçlerin meşruiyet zemininde işletilmesi çağrısında bulunuldu.

Yapılan açıklamada, “Türkiye’nin, sınır güvenliğini ve Doğu Akdeniz’deki haklarını korumadaki kararlılığın, Karadeniz’in kuzeyinde yaşanan gelişmelerdeki dengeli duruşunun, Balkanlar ve Kafkasya’da istikrarı tesis ve sürdürme yönünde sergilediği ısrarın küresel ve bölgesel barışı sağlama gayretlerinin ne derece isabetli olduğunun son gelişmelerle bir kez daha görüldüğü teyit edilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu